25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
- Måleri & GrafikRensa filter
Point, George, färglitografi, "Portkosme 36", signerad och numrerad 31/40, pappersstorlek 58 x 58 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, 1900, olja, motiv från Venedig, otydligt signerad, 32 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Danton, Eduoard, Joseph, efter, heliogravyr, "Afgjutning efter levande modell", ed Heckscher Stockholm 1909, synlig pappersstorlek 67 x 55 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, rokokopersoner i landskap, otydligt signerad, 95 x 63 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, motiv från Tunis, otydligt signerad, a tergo daterad -37, 37 x 58 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, motiv från Halmstad, signerad och numrerad 123/290, synlig pappersstorlek 40 x 52 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, litografi, "Procession", signerad och numrerad 61/300, daterad 1952, synlig pappersstorlek 39 x 51 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hoffman, V, olja, ålandskap med kyrka, signerad och daterad 1905, 26 x 35 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, digital print, kretskort, synlig pappersstorlek 90 x 122 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Utställningsaffisch, Miro, Louisiana 98-99, synlig pappersstorlek 39 x 117 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ekman (De Geer Bergenstråhle), Marie-Louise, färgserigrafi, "Bachanal", signerad, numrerad 42/80 och daterad 1980, synlig pappersstorlek 78 x 118 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hulk, Abraham junior, olja, landskap, signerad, 77 x 51 cm, smärre dukhål
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, herde med fårhjord, signerad AB, 10 x 16 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, kanallandskap med personer och boskap, 29 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ikon, trä och förgylld mässing, Ryssland, sekelskiftet 1900, Kristus Pantokrator, höjd 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad och daterad -02, 46 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av zebror, signerad och daterad -o2, 72 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av djur, signerad och daterad -02, 97 x 47 cm cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, olja, motiv från Bakken, otydligt signerad och daterad -45, 82 x 100 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, möjligen för Teneragruppen, väggrelief av kakelplattor, sammonterade, 32 x 94 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
775
Miró, Joan, färglito, "Grand Palais" 1974, signerad och numrerad 82/100, pappersstorlek 64,5 x 51 cm, litteratur: Mourlot 942
SlutprisInga bud
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Miró, Joan, färglito, "Arlequin Circonscrit" 1973, signerad och numrerad 55/75, pappersstorlek 75,5 x 52 cm, litteratur: Mourlot 887
SlutprisInga bud
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Grand Parade de Jazz", signerad och numrerad 54/100, pappersstorlek 77 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
781
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Moget Schallenberg, Mary, pastell, stilleben, signerad och daterad -54, 54 x 41 cm, lös under passepartout
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
833
Dayez, Georges, färglitografier, 2 st, kvinnor respektive båt, signerade, synlig pappersstorlek 11 x 15 cm vardera
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
834
Mouly, Marcel, färglito, "Barques de pêche dans un port", signerad och numrerad 7/51, synlig pappersstorlek 36 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
835
Johansson, Nils, olja, Gamla Stenkrossen Söndrum, signerad och daterad -55, 41 x 33 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
836
Persson, Ragnar "RP", olja, tågkupé, signerad, 48 x 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
837
Frandsen, Frands, olja, gatuparti från Middelfart på Fyn, signerad, 30 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK