Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
212
Väggspegel, förgyllt trä och pastellage, gustavians stil, 1900-talets 1 hälft, oval med krönande rosett, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
213
Odén, Bertil, skål, alm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
217
Lådspegel, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
220
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
221
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
227
Olson, Axel, mapp med 3 färgetsningar (Siesta på stranden, Blick över hamnen samt Skuggan och tiden) samt kasettband, "Ögat som vakar", etsningar signerade och numrerade 37/28, 38 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
248
Terrin med lock, nysilver, Berndorff, Österrike, 1800-talets slut, slät modell med graverade initaler under polsk (?) furstekrona, l 30 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
250
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka glas saknas
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
276
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
280
Leksaksbil, bemålat trä, 1940-tal, sedan med gengasaggregat, l 26 cm, smärre defekter
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
290
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
310
Jardinière, förgylld och emaljerad metall, arts-and-crafts, 1800-talets slut, genombruten dekor med drakhuvuden, bålen med heltäckande Moorecroftliknande emalj, l 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
311
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
326
Parti EP/singlar, ca 30 st bl.a Elvis, Stones, Beatles mm samt stenkakor, ca 10 st
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
334
Krenchel, Herbert för Torben Ørskov, skålar, 3 st, emaljerat stål och svart fibercement, "Krenit", design 1953, 2 signerade, dia 9, 12,5 respektive 25 cm, smärre kantslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
337
Suntum, Per för Paustian, Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, mässing, signerade, dia 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
345
Epåletter (?), 1 par, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sammet med Alexanders III krönta monogram, 10 x 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
346
Bänkvitrin, trä och glas, 1900-talets början, l 100 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
350
Litografier, 1 par, handkolorerade, 1840-tal, i samtida masurbjörkramar, "Des Jägers Hochzeits Fest" respektive "De Jägers Leichenzug", yttermått 31 x 40 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
362
Vril på fot, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
364
Skjutmått i låda, TESA
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
367
Snusdosa, lackarbete, Vishnyakov & Söner, Ostashkovo, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, dekor av trojka, längd 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
372
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, stämpelsignerad
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
373
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av kvinna med ämbar, urverk märkt Samuel Martí Paris, h 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
383
Wendt, Wilhelmina "Tiddit" för Silversmedjan i Perstorp, coasters, 7 st, isolit med silverintarsia av fartyg, stämplade Perstorp 1968, dia 9 cm, i orginalförpackningar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
384
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
388
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
400
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
408
Vägglampetter till 3 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilknippe, guirlander mm, h 90 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
411
B&O, stereomikrofon, typ BM5, total höjd 36 cm, i etui av palisander
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
414
Okänd designer för Vipp, pedalhink, lackerad metall, höjd 37 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
415
Disney, Walt för BRIO, Osby, efter honom, ledad träfigur, Kalle Anka, 1900-talets mitt, h cirka 40 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
419
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
426
Skivspelare, Lenco, L 78
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
427
Högtalare, 1 par, Wharfdale Diamond 220, 100 W, höjd 32 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
428
Förstärkare A-445, dubbelt kassettdäck CT-W820R, Pioneer, samt CD-spelare, NAD C 521 BEE, med 3 fjärrkontroller
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
429
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 2 st, DM 601 S2, 100 W, höjd 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
430
B&O, mikrofon, typ BM6, total höjd 26,5 cm, i etui av palisander
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
432
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
433
Flaskskyltar, 6 st, porslin och flintgods; Whisky, Portvin mm, 5 - 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
436
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
439
Todd, Edward, egen verkstad New York, utdragbar linjal/penna, sterlingsilver, sekelskiftet 1900, 1 Foot (12 inches) total l 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
440
Okänd designer för Victoria, Danmark, skrivställ, nysilver, dekor av hästhuvud, l 26 cm, medföljer brevkniv, silver och ivorine med liknande dekor
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
441
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
444
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
445
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
446
Parti Barbie; Midge 1962 samt Ken 1960, med originalkartonger och garderob, med bland annat klänning och hatt "After Five", klänning mm "Friday Nite Date",
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
447
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.