Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
162
Liechtenstein, Roy, efter honom, poster, offset, Mujer en el bano, ed Thyssen Bornemisza 2009, synlig 78 x 64,5 cm, veck
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
163
Törnå, Oscar, olja, Paristak, signerad, 20 x 18 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
164
Persson, Folke, teckning, "Backlund och Stoltz", signerad, synlig pappersstorlek 20 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
165
Persson, Folke, teckning, hundar på kaj, signerad, synlig pappersstorlek 22 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
166
Okänd tysk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvareller, 2 st, judiska handlande samt kvinnor på trappa, otydligt signerade, 42 x 41 resp 41 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
167
Falk, Ragnar, teckningar, 2 st, signerade, 11 x 15 resp 12 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
174
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
175
Okänd konstnär, olja, stilleben, otydligt signerad, 65 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
176
Guardi, Francesco, efter honom, olja, 1800-tal, motiv från Venedig med Ponte dei Mendicanti, 36 x 25,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
177
Gauguin, Paul efter honom, heliogravyr (?), "Tahihi, Femmes Maorois", bildyta 41 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
178
Okänd fransk konstnär, olja, kvinnoporträtt, otydligt signerad och daterad 1921, 65 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
179
Stort parti grafik: litografier, posters mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
203
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 46 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
205
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache, landskap med tvättande kvinna, synlig pappersstorlek 21 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
207
Gonzalez, Pilar, akryl, Alfonsia..., signerad, 40 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
209
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 61x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
210
Salvadó, Ernesto, blandteknik, figurkomposition, signerad och daterad 1966, synlig pappersstorlek 56 x 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
214
Jönsson, Bror, olja, personer i stuga, signerad, 39 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
219
Heiss, Elis Christoph, mezzotint, Karl XII, 1700-talets början, pappersstorlek 32 x 22 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
222
Billmark, Carl Johan, litografier, 6 st, kolorerade, bilder ur gripsholms historia, synliga pappersstorlekar cirka 25 x 39 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
224
Thersner, Thyra efter Ulric, litografi, Carlberg (Karlbergs Slott) ur Fordna och Närwarande Swerige 1820-tal, synlig pappersstorlek 32 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
225
Botnen, Trond, färgetsning, "Å sitte på en benke II", signerad, daterad -62 och numrerad 22/50, synlig pappersstorlek 44 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
226
Stort parti akvareller, grafik mm, 17-1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
227
Olson, Axel, mapp med 3 färgetsningar (Siesta på stranden, Blick över hamnen samt Skuggan och tiden) samt kasettband, "Ögat som vakar", etsningar signerade och numrerade 37/28, 38 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
234
Eksell, Olle, efter, utställningsaffisch, Mazetti Ögonkakao, 100 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
237
Reuterswärd, Patrik, olja, landskap, signerad, 39 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
240
Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
244
Olson, Erik, efter, posters, 2 st, offset, 2 st, signerade i trycket, synlig pappersstorlek 58 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
259
Malmström, Henning, pastell, stilleben med orrtupp och frukter, signerad och daterad 1933, a tergo etikett från Skånes Konstförening Malmö, synlig pappersstorlek 72 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
267
Newton, Helmut, efter, offset, "Fashion, German Vogue, Berlin 1979", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
268
Newton, Helmut, efter, offset, "Arielle, Monte Carlo 1982", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
269
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
271
Riget, Karl Åge, metall med collage, komposition, signerad, daterad 1973 och numrerad 1/10, totalt mått 72 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
272
Longobardi, Nino, blandteknik, erotisk komposition, a tergo signerad och daterad -85, på bakstycke intygad av Anders Tornberg, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
273
Bresdorff, Axel, olja, interiör med läsande flicka, signerad och daterad -43, 71 x 64 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
284
Sonne, Per, olja, "Kastelsgraven, Grönningen" - motiv från Köpenhamns kastell, signerad och daterad 1975, 54 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
285
Antoni, Ib, poster, offset på litografi, Köpenhamn, japansk text, 1961, 100 x 61 cm, slitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
288
Hoff, Ulrik, akryl "Utan titel" (landskap), signerad och daterad 2020, 70 x 90 cm, originalkvitto från Strayfield Gallery medföljer
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
291
Barnard, Michael E, akvarell, personer på strand, signerad, synlig pappersstorlek 15 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
292
Okänd konstnär, olja, komposition, otydligt signerad, 26 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
293
Pedersen, Carl Henning, färgoffset, komposition med fågel, signerad i trycket samt handsignerad och daterad -80, pappersstorlek 48 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
294
Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, "Ierusalem", ed Johann Ludwig Gottfried, Frankfurt 1646, synlig pappersstorlek 22 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
298
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, efter honom, olja på pannå, 17-1800-tal, "Kristus uppväcker Lazarus" efter etsning från cirka 1632, 54 x 38 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
299
Miró, Juan, färglito, komposition 1965, ur Derrière le Miroir nr 151-152, synlig pappersstorlek 37 x 27 cm, litteratur: Mourlot 368
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
304
Nielsen, Otto, poster, Scandinavia by SAS, 1960-tal, 100 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
305
Thyssen, Jette, färgserigrafi, "Heksering" - konkret komposition, signerad, daterad -83 och numrerad 88/100, synlig pappersstorlek 50 x 38 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
306
Antoni, Ib, poster, offset på litografi, "Gay Wintertime in wonderful Copenhagen" 1961, 100 x 61 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
312
Miró, Juan, färglito, "Derrière le Miroir - Maeght Éditeur", signerad i trycket, synlig pappersstorlek 49 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.