Laddar...
Novemberauktion
Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
719
Hoffman, Gaston, färgetsning, ”Les intrus”, signerad, synlig bildyta 30 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
731
Grate, Eric, färgserigrafi, "Solförmörkelse", ur Hommage à Otto G Carlsund, Galerie Bel'Art 1983, signerad och numrerad 196/199, synlig pappersstorlek 28 x 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
732
Ljunggren, Dick, gouache, komposition med franskt Nieuportplan, signerad, 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
741
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, gatuvy med kyrka, otydligt signerad, 48 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
743
Gudmundsen-Holmgren, Johan, efter, gicléetryck, Läsande flicka, synlig storlek 69 x 43 cm, i förgylld ram
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
744
Sundberg, Kjell, färglito, spansk fåglehandel, signerad och numrerad 199/250, pappersstorlek 60 x 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
745
Löfqvist, Inge, pastell, stilleben med vindruvor, signerad och daterad 1940, synlig pappersstorlek 35 x 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
750
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
752
Högfeldt, Robert, blandteknik, troll och bankettsoffa, signerad, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
754
Svanberg, Max Walter, färgoffset, "Porträtt av en stjärna III", ed ed Permild & Rosengreen, Köpenhamn, signerad och numrerad 17/100, synlig pappersstorlek, 60 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
755
Kragh Pedersen, Hjalmar, olja, Venedig, signerad, 37 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
756
Preissler, Johan Martin efter Preissler, Johann Justinius, kopparstick, "Cum afcendifet afinum et defcenderet ad radicem montis, David et viri ejus..." 1738, pappersstorlek 35 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
764
Boucher-Desnoyers, baron Auguste Gaspard Louis efter Gérard, Francois, kopparstick, "Napoleon Le Grand", 1808, synlig pappersstorlek 69 x 51 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
765
Jonson, Sven, färglito, Portaler, signerad och numrerad 45/300, synlig pappersstorlek 33 x 42 cm, ur Halmstadmappen från 1952, något gulnad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
766
Freddie, Wilhelm, bildmemory, gåva till författaren Rolf Gjedsted på dennes 36-årsdag, i egenkomponerat etui/kartong, denna 25 x 30 cm, proveniens Rolf Gjedsteds dbo, ej genomgånget
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
767
Qvarsebo, Mikael, olja ”Visionärt landskap”, signerad och daterad 1980, 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
773
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, äppelsnattare, a tergo betecknad T E Richardson Battersea 1868, 51 x 41 cm, smärre dukhål
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
775
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid gård, 31 x 36 cm, duklagning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
777
Malmström, August, olja, landskap, a tergo intygad, 41 x 33 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
788
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med damsko, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
789
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med fluga, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
792
Okänd japansk konstnär, 18-1900-tal, färgträsnitt, motiv ur "The 47 Ronin", synlig pappersstorlek 14,5 x 10,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
811
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, hus i landskap, signerad och daterad -47, 40 x 45 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
816
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
823
Kragh-Johansen, Bamse, färglito, konkret komposition, signerad, daterad -68 och numrerad 192/2000, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm, marginalfläck
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
824
Rodian, Flemming, färglito, "Billedbrev", signerad och numrerad 70/90, pappersstorlek 65 x 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
825
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, båt på strand, a tergo betecknad "Lund", 22 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
826
Okänd dansk konstnär, 1800-talets mitt, blyerts, segelbåt utanför Möns Klint, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
827
Okänd italiensk konstnär, olja, 1800-tal, mansporträtt, signerat Stradelli, Napoli, 24 x 22 cm, smärre färgsläpp
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
828
Okänd balinesisk konstnär, 1900-talets mitt eller 2 hälft, gouache, bönder i landskap, signerad Iwy Sugita (?), synlig pappersstorlek 9 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
832
Detthow, Erik, olja, "Landskap från Cologne, Gers, Sydfrankrike, signerad, 17 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
833
Arosenius, Erik, blandteknik, "Brustna Illusioner" - surrealistisk komposition, signerad och daterad (19)37, synlig storlek 42 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
834
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
835
Picart, Bernard, kopparstick 2 st, Alpheus och Arethusa respektive Oeneus straff, ur "Le Temple Des Muses", ed Zacharie Chatelain, Amsterdam 1733, synlig pappersstorlek 39 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
836
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
837
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
838
Mellencamp, John Cougar, poster, offset, signerad och numrerad 200/750, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
839
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
840
Stabell, Allan, färglito, komposition, signerad, daterad 1990 och numrerad 167/300, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
845
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
855
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
865
Lindgren, Emil, olja, musselplockerska Bretagne, signerad och daterad 1923, 68 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
872
Andreassen, Torben, olja, klipparti, Bornholm, signerad och daterad 1974, 40 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
873
Lund, Carl Ove Julian, olja, kustparti norr om Kronborg, signerad, 35 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
874
Okänd dansk guldåldermålare, blyerts, italiensk (mytologisk?) scen, daterad 30 August 1860, synlig pappersstorlek 18 x 22 cm, a tergo med otydlig text signerad ... Brockdorff
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
875
Kloss, Frederik Theodor, tillskriven, blyerts, linjeskepp till havs, pappersstorlek 12 x 11 cm, a tergo förklarande text
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
880
Svanberg, Max Walter, offset, signerad och numrerad IVX/XX, synlig pappersstorlek 62 x 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
891
Grundén, Lena, färgetsning, Tupp, signerad och numrerad 69/225, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.