Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Solfjäder, ivorine och siden, sekelskiftet 1900, bredd utfälld 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Cigarettlåda, skuret trä, 1900-tal, längd 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vinkaraff, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, höjd 29 cm, gåvogravyr
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fiskbestick, 13 + 13 st, nysilver, gammalsvensk modell, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cigarrskrin, försilvrad och patinerad metall, Indonesien, 1900-talets mitt, l 20 cm, proveniens: Ambassadören Jens Malling
798
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
800
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
803
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, ljusstake, svärtat smide med gjutna glashängen, höjd 40 cm
806
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
807
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
821
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti frimärken, 7 album, hela världen
823
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
828
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
838
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, litograferad plåt, 1800-talets slut, dekor av Génève, l 73 cm, medföljer modernt ställ i mässing, någon fläck
846
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
847
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Piedestal, svarvat och bronserat trä med dubbla marmorskivor, 1900-talets 1 hälft, höjd 105 cm
856
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Väggvitrinskåp, bonad fur, 1900-talets början, b 60 cm
862
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barockstil, 1920-tal, dekor av änglar, fåglar mm, h 69 cm
874
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
879
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
885
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
909
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, bemålat och förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, kliassicerade dekor, a tergo svårtytt sigill, h 120 cm, renoverad
920
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, h 132 cm
923
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Betsel, stål, använt vid Livgardets Livdragoner
924
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spegel med konsol, förgyllt trä och stuck, nyrokokostil, 1900-tal, total h 208 cm
926
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dockor, Peggy Nisbet Costume & Portrait Dolls, i originalförpackningar, 9 st
927
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, ljusarmar i form av 5:or, h 75 cm
932
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vägglampetter till 2 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilkoger mm, h 48 cm
933
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
934
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
935
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko, sekelskiftet 1900, h 38 cm
938
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Leksak, plysch, läder och gummi, snigel, Steiff, 1900-talets mitt, märkt med knapp, l 18 cm
940
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti LP-skivor och singlar, pop och rock
941
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Relief/dekorelement, , skuret och förgyllt trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av personer mm, 70 x 40 cm
944
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
953
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
957
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, glas och mässing, 1900-talets början, h inklusive sotrör 53 cm
963
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
964
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och börgyllt trä, Brasilien, 1900-talets mmitt, dekor av granatäpple mm, lh 56 cm
966
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ikon, antagligen tempera på trä med silverochlad, Madonnan och Barnet, Estland, 1920-tal, 55 x 45 mm
968
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK