Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
- Vapen, mynt, medaljerRensa filter
948
Gevär, slag- från flintlås, möjligen ursprungligen nlintlåsmusköt M1762, total l inklusive bajonett 195 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
949
Flintlåsmusköt samt bajonett, M/1762, l inlusive bajonett längd 190 cm, laddstake saknas
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
950
Jaktgevär, slaglås, 1800-talets mitt, damaskerad pipa med guldinläggningar, längd 127 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
953
Spjut, 2 st, side och trä, 1900-tal, 1 Massaï, längd 204 respektive 154 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
971
Uniformsplanscher, 2 st, handkolorerade, 1800-talets 2 hälft, synliga pappersstorlekar 20 x 14 respektive 20 x 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
988
Medalj, silver, Kungliga Patriotiska Sällskapets medalj för lång och trogen tjänst i 8:e storleken, Gustav V, i originaletui
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK