Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med diamant, denna 0,18 carat enligt gravyr, total vikt 8,4 gram, innerdiameter 18 mm
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Hänge, 18 karat röd- och vitguld med 2 facettslipade, vita stenar, h 2,5 cm, vikt 1,9 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti silver, 18-1900-tal vikt 301 gram, någon skada
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti svenska silvermynt, Oskar II-Gustav VI Adolf, total vikt 315 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, total vikt 170 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, total vikt 102 gram, 1 defekt
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti bägare, punschmuggar mm, silver, total vikt 870 gram, någon defekt
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901,  4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tabatière, silver, rokoko, 1700-talets 2 hälft, musselskalsformad med gjuten dekor av klassicerande scen mm, stämplad Anders Schotte Uddevalla 1788 (?). l 7 cm, vikt 110 gram, ägargravyr
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silversked/nål, silver, så kallad Topu (Tobu), Auracanaindianskt arbete, Sydamerika, vikt 50 gram, längd 31,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Manschettknappar 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Guldfynd, total vikt 4,1 gram, gravyr Eleiko
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld och onyx(?), utländska stämplar, total vikt 10,1 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Manschett- och skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, utländska stämplar, total vikt 7 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Matbestick, silver, gammalfransk modell, 18-1900-tal, total vikt 545 gram, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ragoutsked, så kallad potageske, silver, Danmark, 1700-tal, stämplad Köpenhamn 1779, längd 37 cm, vikt 245 gram, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dessertskedar. 11 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, bland annat  8 st Anders Lundqvist Stockholm 1825, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753, 440 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dessertgafflar mm, gammalfransk modell, 1900-tal, silver, total vikt 325 gram, medföljer några bestick nysilver, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Theskedar, 6 st, silver gammalfransk modell, total vikt 115 gram, med familjen Mallings stämplade vapensköld, angående denna se utrop 753
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti bestick, silver, Sverige och Danmark, 18-1900-tal, total vikt 265 gram, medföljer 2 knivar med stålblad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silver, punschmuggar, prispokaler mm, vikt 1020 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Garnnystanhållare  med armband, silver, filigranarbete, empire, 1800-talets 1 hälft, dia 9 cm, låsmekanism och armband med skador
781
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Buketthållare, silver och pärlemor, Tyskland, 1800-talets 1 hälft eller mitt, längd 11 cm, skador
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strösked, silver, gammalfransk modell, empire, stämplad Erik Björkman Eskilstuna 1834, l 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare med lock, silver, lock med avslutning i form av pinjekotte, stämplad Markströms Uppsala 1930, total vikt 740 gram, höjd 36 cm, äggargravyr, någon buckla
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dosor, 3 st, silver, möjligen Hong Kong, sekelskiftet 1900, pumpaformade, dia 5 respektive 7 cm, total vikt 100 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffeservis, silver med svärtade trädetaljer, 3 delar, 1920-tal, organisk form, svenska importstämplar, höjd 12 - 22 cm, total vikt 1220 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dosa, sterlingsilver och grön sten, , Mexico, 1900-tal, oval form, längd 7 cm, vikt 110 gram
789
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 37 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 matskedar, 12 -knivar och 13 -gafflar, total vikt exklusive knivar 1125 gram
833
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 36 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 dessertknivar och 12 dessertgafflar samt 12 bordsskedar, total vikt exklusive knivar 825 gram
834
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Tårtgafflar 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, total vikt 230 gram
835
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matbestick, 6 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, tårtspade, såsslev sat 4 smörknivar med silverblad,, total vikt 270 gram
836
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Theskedar, 12 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, total vikt 190 gram, ägargravyr
839
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Theskedar, 12 st, silver, Rosenliknande modell, total vikt 125 gram
840
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gillgren, Sven Arne för GAB, matbestick, 48 delar, silver, "Parad",  12 vardera, design 1962, stämplade GAB Stockholm, total vikt exklusive knivar med fyllda skaft 1240 gram
841
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
848
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
2 delar, silver; ARLA-bägare samt serviettring, total vikt 260 gram
955
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
956
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ikon, antagligen tempera på trä med silverochlad, Madonnan och Barnet, Estland, 1920-tal, 55 x 45 mm
968
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
989
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK