Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, George III-stil, i form av kolonn med korintiskt kapitäl på kvadratisk fot, stämplade London 1900, h 25 cm, ägargravyr, fyllda
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Cigarettetui, silver, 1940-tal, rutmönstrad dekor, l 7,5 cm, ostämplad, vikt 110 gram, invändig gåvogravyr
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rökelsekar (?) samt behållare, 2 st, silver, orientaliska arbeten, h 6 - 10 cm, total vikt 290 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kallskålsskål med lock, sterlingsilver, barockstil, Mexiko, 1900-talets 1 hälft, signerad Tane (?), l 34 cm, total vikt 1830 gram,
Slutpris9 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Sockerskålar, 1 par, silver, empirestil, sekelskiftet 1900, godronnerade med uppsvängda hänklar, stämplade CG Hallberg Stockholm 1903, l 23 cm, total vikt 420 gram, 1 glasinsats lagad
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulpturer/bordsprydnader, 1 par, silver, orientaliska arbeten, stående hägrar, h 23 respektive 24 cm, total vikt 270 gram, 1 med lagning
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Gebrüder Dingeldein, korgar, 1 par, silver, Hanau, sekelskiftet 1900, genombrutna med dekor av rocailler mm, l 16 cm, total vikt 235 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Bägare, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, stiliserad blomdekor,  tughra för Abd' El Hamid II, h 9 cm, vikt 75 gram
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Såssnäckor, 1 par, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets mitt, stämplade Tane (?), l 15 cm, vikt 445 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Noteringsstift, (delvis ?) 18 karat rödguld, 1800-tal, vikt 1,7 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silvermynt, mestadels Sverige, total vikt 160 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Phenix, 1900-talets 1 hälft, dia 3,5 cm, medföljer kedja i förgylld metall
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Collier, odlade pärlor, lås i 18 karat vitguld
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrfickur, 18 kara rödguld, Invar, sekelskiftet 1900, boett med gravyr av adliga ättens Bergenstråhle vapen, invädig ägargravyr, dia 5 cm, total vikt 89,5 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Fickur, 18 karat rödguld med silverurtavla, 1800-talets mitt, invändig gravyr W A Granfeldt (af Dahl?) 29 April 1849, dia 5 cm, vikt 53 gram, medföljer löst plastglas
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Punschmuggar, 12 st, silver, total vikt 385 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Bägare, silver, senbarock, svagt konisk på låg fotklack, stämplad Arvid Falck, Jönköping 1726, h 18 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Skål, på 4 kulfötter, silver, kulhamrad, stämplad Karl Andersson Stockholm 1923, dia 22 cm, vikt 410 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Saltkar, silver, Ryssland, empire, spetsovalt på oktogonal fot, lejonmaskaroner, otydliga stämplar St Petersburg,  l 10 cm, vikt 70 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, lyrformad stam, stämplade Anders Lundquist Stockholm 1826,h 18 cm, total vikt 385 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Borgila, tobaksburk med lock, sterlingsilver, slät, cylindrisk, medalj samt gåvogravyr från Kungliga Livregementets Husarer, stämpaldStockholm 1951, h 9 cm, vikt 540 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skål på tre fötter, silver, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar, dia 18 cm, vikt 175 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti kaffeskedar, silver, bland annat 6 st modell Uppsala, total vikt 185 gram
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Theskedar, 6 st, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, graverad dekor, otydliga stämplar Moskva 1887, total vikt 185 gram
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsuppsats, silver, nyrenässans, Danmark, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, akantus mm, stämplad Clement Köpenhamn 1874, guardeinstämpel för Simon Groth, h 36 cm, vikt 930 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad med rostrumformad hänkel, stämplad Carl Gustaf Hjulström Köping 1839, h 9,5 cm, vikt 75 gram, hänkelfäste lagat
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för GAB, skål, silver, kulhamrad dekor, stämplad Eskilstuna 1976, dia 13 cm, vikt 275 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skål, silver, osmanska riket, sekelskiftet 1900, dekor i vågmönster, stämplad med Abd el Hamids tughra, da 18 cm, vikt 215 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 7 500 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matsked, silver dobbeltriflet modell, stämplad hans Peter Lindberg Helsingör, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius (Köpenhamns Skrå) och med oxens månadsmärke, l 21 cm, vikt 70 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK