Laddar...
Juliauktion
Auktion 30/7 16.00.
Visning:
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
- Vapen, mynt, medaljerRensa filter
160
Silvermynt, 1 Riksdaler, Gustav III 1782, randhål (klockan 12)
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
161
Kopparmynt, komplett samling, 10 st så kallade Nödmynt, utgivna under Karl XII:s och Ulrika Eleonoras regeringar 1715-19, slitage
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
162
Medaljer, 3 st, vitmetall och silver; Karl XIV Johans död 1844, Karl XIV Johans Satys invigning 1846 samt Karls XV död 1872
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
169
Silvermynt, 13 st, Gustav III, Gustav IV Adolf samt Karl XIV Johan,
Slutpris3 200 SEK
Värdering800 - 900 SEK
170
Silvermynt, 26 st, Karl IX - Gustav III
Slutpris2 800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
171
Parti mynt, koppar, och silver samtliga Oskar II 1873, bland annat 1 Riksdaler Riksmynt
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
172
Parti guld- samt koppar/nickelmynt, Elisabeth II Canada 1867, bland annat 20 $, 18,27 900/1000 rödguld, famstår ocirkulerade i originaletu
Slutpris8 500 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
176
Silvermynt, 12 st, 1 $ USA 1878-89
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
177
Silvermynt, 12 st, 1 $ USA 1891-1904
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
178
Silvermynt, 7 st, 1 $ USA 1921-34
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
179
Parti äldre kopparmynt i album, Sverige 15-1800-tal, medföljer enstaka Kina mm
Slutpris3 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
180
Minnesmynt, 31 + 18 st, 925/1000 silver, total vikt 1125 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
187
Silvermynt, 1 Yuan, Kina 1912 (?), Memento, Memento: Birth of Republic of China
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
188
Silvermynt, 1 rubel, Ryssland, Nikolaus II 1913, ätten Romanov 300 år
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
189
Parti mynt i album, koppar, silver mm, hela världen
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
190
Parti polletter, nödmynt mm i album, 17-1900-tal, hela världen med betoning på Sverige
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
191
Silvermynt, 22 st, oskar I 1848-59
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
192
Silvermynt, 14 st, Karl XV 1860-71
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
193
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
194
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
199
Sedlar, 4 st, Sverige 1800-tal; 2 Riksdaler 1857, 32 Skilling Banco 1858, 5 Riksdaler Riksmynt 1872 samt 5 Kronor 1886
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
200
Sedlar, 5 st, Sverige, 1800-tal; 14 Schilling Kopparmynt 1804, 12 Schilling Banco 1845, 16 Schilling Banco 1847, 10 Kronor 1878 samt assignation 20 Riksdaler Mikael von Törne Östersund 183-..
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
201
Parti mynt i album, koppar och silver, Oskar I - Karl XV, bland annat 1 Riksdaler Specie, 4 Riksdaler Riksmynt 1856
Slutpris5 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
202
Sedel, 100 kronor 1917, smärre hål
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
203
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
207
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
238
Sedlar, 2 st, 50 kronor 1916 respektive 100 kronor 1960
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
239
Sedlar, 3 st, 5 kronor 1915, 1916 och 1917
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
240
Sedlar, 4 st; 1 Riksdaler Riksmynt 1869, 2 st 10 Kronor 1912 samt 1 10 Kronor 1914
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
241
Parti antika mynt; Bysans, Grekland mm, någon senare kopia kan förekomma
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
242
Parti koppar- och silvermynt, Ryssland, 17-1900-tal, bland annat 50 Kopek 1897 och 1912
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
249
Mycket stort parti mynt i kassett, 10 ark, mestadels silver, hela världen
Slutpris22 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
262
Stort parti filateli, frimärksklipp, album mm, hela världen
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
271
Parti mynt mm i 4 album, delvis silver, hela världen
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
272
Parti mynt, bland annat i kassett, delvis silver, mestadels Sverige
Slutpris8 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
273
Parti äldre sedlar, notgeld, aktiebrev mm
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
321
Silvermynt, Norge, 1 Speciedaler Christian 7 1777, Tönsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
322
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1781
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
323
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
324
Silvermynt, Italien, 5 Lira Umberto I 1878
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
332
Parti mynt, medaljer mm i 3 album, delvis silver, hela världen, 1400-tal-
Slutpris13 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
333
Brakteat, Penning, Magnus Ladulås 1275-90
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
357
Dolk i mässingsbalja, Kris (Keris), indonesien, damaskerad klinga med träfäste, l 43 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
428
Samlarplaketter, 50 st, sterlingsilver, Franklin Mint, "Rembrandt i silver", oöppnade, total vikt cirka 3,3 kg
Slutpris19 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
436
Minnesmynt, 15 st, 925/1000 silver, total vikt 315 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
437
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
438
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
439
Minnesmynt 2000 kronor Unionsupplösningen 100 år, 12 gram 900/1000 rödguld
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.