Auktion 25/6 klockan 16
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
- Måleri & GrafikRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Collaert, Adriaen efter van der Straet, Jan, kopparstick, "Ecce Homo", ur serien Passio, mors et resurrectio dn. Nostri Jesu Christi, ed Philips Galle 1580-87, pappersstorlek 19 x 26 cm, skador
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1700-talets slut, kopparstick, Les derniers adieux de Louis XVI à sa famille, synlig pappersstorlek 21 x 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Högardh, Gösta, akvarell, motiv från Särdal, signerad och daterad -78, synlig pappersstorlek 30 x 42 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Norrman, Lars, färgserigrafi, "Bangkok", signerad, synlig pappersstorlek 37 x 57 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, "Vit torso", signerad EA och daterad -77, synlig pappersstorlek 42 x 34 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Litografier, 2 st, efter Hans Holbein respektive Jean Louis Gérome, 1800-tal, synliga pappersstorlekar 50 x 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ljungberg, Sven, olja, Borgholms kyrka, signerad, 43 x 66 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 1 400 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Akvariestudie", signerad, 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Kätie, färgetsningar, 2 st, "Till österland", signerad och numrerad 1/5, synliga pappersstorlekar 19 x 44 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Leiden/Brill, mapp med marina tryck, Nederländerna
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Rudberg, Gustav, litografi, fartyg vid Hven, signerad PT, synlig pappersstorlek 22x23 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Puma", signerad, 75 x 50 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Snö-lejon", signerad, 101 x 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Courtois, Jacques, hans efterföljd, 17-800-tal, olja, turkisk bataljscen, 34 x 46 cm, pannåspricka
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, Skagens hamn, signerad SD (?) samt betacknad Skagen -45, 16 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarellerad tuschlavering, gård i landskap, synlig pappersstorlek 12 x 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, skördelandskap, monogramsignerad, synlig pappersstorlek 23 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Frattini, Enrico, olja, rökande pojke, signerad, 40 x 30 cm
SlutprisInga bud
Billgren, Ola, silk screen, komposition med fågel och blommor, signerad och daterad 1960, 20 x 12 cm
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fredholm, Bertil, blandteknik, "Häst", synlig pappersstorlek 31 x 24 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Holsby, Paul, litografi, "Kyrkbyn", signerad och numrerad 45/50, daterad -56, synlig pappersstorlek 34x32 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kenberg, O, olja, kustparti, signerad och daterad 1908, 75 x 127 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
795
Tegner, Anna, blandtekniker, 2 st, signerade och daterade 1884 resp 1883, 13 x 9 resp 16 x 11 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
805
Green, Kulo, blandteknik, komposition, signerad, 13 x 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK