Laddar...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, glaserat stengods med bambulindade handtag, Terma
238
Lindberg, Stig för Gustavsberg, gryta med lock, glaserat stengods med bambulindade handtag, Terma
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Krona, vas, blå glasmassa,
240
Okänd designer för Royal Krona, vas, blå glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Borgström design, karaff med propp, grön och orange glasmassa
242
Okänd designer för Borgström design, karaff med propp, grön och orange glasmassa
Slutpris150 SEK
Värdering150 - 300 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med rottinghandtag, Demi
244
Lindberg, Stig för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med rottinghandtag, Demi
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Uppsala Ekeby, elefant, glaserat lergods,
245
Okänd designer för Uppsala Ekeby, elefant, glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Adria
246
Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, Adria
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Björquist, Karin för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med bambuhandtag, Vardag,
248
Björquist, Karin för Gustavsberg, thekanna, glaserat stengods med bambuhandtag, Vardag,
Slutpris100 SEK
Värdering150 - 300 SEK
Avslutad
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar,
249
Bernardi, Gervasio för Bernardi Konst, Göteborg, skulptur, bemålad gips, dam med hundar,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
250
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
SlutprisInga bud
Värdering150 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomampel
251
Okänd designer för Uppsala Ekeby, blomampel
Slutpris200 SEK
Värdering150 - 300 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, glaserat stengods, Dart
254
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, glaserat stengods, Dart
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
273
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
274
Acier, Michel Victor för Meissen, efter honom, figurin, bemålat porslin, 1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Tantalus, mahogny och fruktträ, empire,
283
Tantalus, mahogny och fruktträ, empire,
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
290
Assietter, 11 st samt skålar 1 par, bemålat glas, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st
291
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, tallrikar, 8 st samt skålar, 4 + 4 st
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft,
293
Uppsatsskål, slipat glas, så kallad Mormorsskål, 1800-takets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann,
309
Mat- och kaffeservis, porslin, Seltzmann,
Slutpris1 000 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G
323
Väggplaketter, 9 st, porslin, Påsk, B&G
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, dekor i brunt mot celadonfärgad craqueléglasyr,
326
Vas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, dekor i brunt mot celadonfärgad craqueléglasyr,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta,
327
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), skålfat, glaserad terrakotta,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods,
328
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), vas/skulptur, glaserat lergods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
329
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
330
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
333
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Józefina, Krosno, Polen, 1900-talets 2 hälft, konfektskål med lock, glas,
337
Okänd designer för Józefina, Krosno, Polen, 1900-talets 2 hälft, konfektskål med lock, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, glaserat lergods,
338
Wålstedt, Jane & Larsson, Nils (JANI), theservis, glaserat lergods,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
339
Skålfat, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
340
Okänd designer, skål, violettglaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
341
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ström, P O för Alsterfors, vas, glas,
355
Ström, P O för Alsterfors, vas, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
360
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger,
361
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
363
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
365
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kina, Kangxi eller Yongzheng, 1700-talets början, dekor av fågel mm i famille-verte-färger,
366
Fat, porslin, Kina, Kangxi eller Yongzheng, 1700-talets början, dekor av fågel mm i famille-verte-färger,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger,
367
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor av pioner mm i famille-rose-färger,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
368
Vaser, 1 par, porslin, Japan, antagligen Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
376
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
377
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas, glaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
381
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, stående elefant,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Karaffer, 4 st, glas, sekelskiftet 1900,
382
Karaffer, 4 st, glas, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas,
410
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, glas,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av pioner, fåglar mm,
415
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av pioner, fåglar mm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Flaskor, porslin, så kallade pilgrimsflaskor, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av personerr mm, hänklar i form av drakar,
416
Flaskor, porslin, så kallade pilgrimsflaskor, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av personerr mm, hänklar i form av drakar,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
419
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
420
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, två barn med tax,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
421
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, spilld mjölk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.