Laddar...

Juliauktion

Visning:

Fredag 24/7 12.00 - 19.00, lördag 25/7 10.00 - 17.00, söndag 26/7 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Lawes, Harold, akvarell, engelsk kustlandskap med personer,
401
Lawes, Harold, akvarell, engelsk kustlandskap med personer,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mac Ardell, James efter Eccardt, Johann Aegidius, mezzotint, Mr Leviez,
402
Mac Ardell, James efter Eccardt, Johann Aegidius, mezzotint, Mr Leviez,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Duncan, Edward efter Huggins, William John, akvatint och linjeetsning, The Archimedes Steamer,
403
Duncan, Edward efter Huggins, William John, akvatint och linjeetsning, The Archimedes Steamer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd holländsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalparti i skymning,
404
Okänd holländsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalparti i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,
405
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect,
406
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
407
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
440
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Kopparstick, 4 st, handkolorerade, 1800-talets 1 hälft,
449
Kopparstick, 4 st, handkolorerade, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Asp, Gösta, olja, Vinterbild,
450
Asp, Gösta, olja, Vinterbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lundgren, Thyra, blyerts, stående akt, signerad,
451
Lundgren, Thyra, blyerts, stående akt, signerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Torsten, oljemålningar 2 st, Stenhuggeriet respektive Västra stranden, Halmstad,
464
Larsson, Torsten, oljemålningar 2 st, Stenhuggeriet respektive Västra stranden, Halmstad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hallström, Staffan, litografi, figurkomposition,
465
Hallström, Staffan, litografi, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallin, Anders, akvarell, stadsbild Naxos,
466
Wallin, Anders, akvarell, stadsbild Naxos,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sjögren, Björn, färgserigrafi, Around the world,
467
Sjögren, Björn, färgserigrafi, Around the world,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Holländskt stadsvy med kanal,
468
Okänd konstnär, olja, Holländskt stadsvy med kanal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Barnekow, Elisabeth, olja, Stockholms Slott och ström,
474
Barnekow, Elisabeth, olja, Stockholms Slott och ström,
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, storspovar i landskap,
475
Okänd konstnär, olja, storspovar i landskap,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Godchaux, Emile, olja, kustparti i skymning,
485
Godchaux, Emile, olja, kustparti i skymning,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Krüger, Einar, olja,
503
Krüger, Einar, olja,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,
504
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,
505
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,
507
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,
508
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, färglito,
509
Jönsson, Barbro, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja,
514
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
528
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Werkmeister, Jerk, träsnitt, dam med parasoll,
529
Werkmeister, Jerk, träsnitt, dam med parasoll,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, 4 st,
533
Claesson (Roempke), Ilse, textiltryck, 4 st,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap,
534
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
535
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Baj, Enrico, färgetsning, general, ur "Dames et Généraux" 1963,
557
Baj, Enrico, färgetsning, general, ur "Dames et Généraux" 1963,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lundin, Alvar, olja, sydländsk stadsbild,
558
Lundin, Alvar, olja, sydländsk stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, olja, kubistiskt landskap,
559
Thorén, Esaias, olja, kubistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Lidberg, Sven, färglito, Vaxholmsbåtarna, signerad och numrerad 69/280,
560
Lidberg, Sven, färglito, Vaxholmsbåtarna, signerad och numrerad 69/280,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hansen, Björn T, olja, Ti Bautastene,
562
Hansen, Björn T, olja, Ti Bautastene,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonson, Alvar, olja, Båtar i hamn, signerad,
563
Jonson, Alvar, olja, Båtar i hamn, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Ålund, Ulf, olja, Corrida del Toros, signerad,
564
Ålund, Ulf, olja, Corrida del Toros, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, hus i landskap,
565
Andersson, Ragnar, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jaworska, Danka, färglito, komposition,
566
Jaworska, Danka, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Lang, Marika, färglito, Gondoljärerna,
567
Lang, Marika, färglito, Gondoljärerna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Teutsch, Günther, färglito, Kvällsbelysning,
568
Teutsch, Günther, färglito, Kvällsbelysning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kopparstick, 15 st,
602
Kopparstick, 15 st,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tryck, 8 st,
604
Tryck, 8 st,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olsson Sanda, Erik, färglito,
618
Olsson Sanda, Erik, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, etsning,
621
Agnell, Olle, etsning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, färglito,
622
Jönsson, Barbro, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Boczewska, Maria, färglito,
623
Boczewska, Maria, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.