Laddar...

Majauktion

Flyttad till söndagen den 4/6 klockan 16.

Visning: Auktionsdagen 12-16


På grund av tekniska problem bortom vår kontroll var vi tvungna att avbryta söndagens auktion.

Auktionen kommer att återupptas nu på söndag, den 4/6 klockan 16 med visning auktionsdagen 12-16.

Majauktion
Avslutad
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10207 C5, oanvända i originalförpackning
641
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10207 C5, oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skrin, intarsiainlagt trä, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, inläggningar i tenn, ben (?) mm, 38 cm, inkomplett, skador
646
Skrin, intarsiainlagt trä, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, inläggningar i tenn, ben (?) mm, 38 cm, inkomplett, skador
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stövelknekt, svartlackerat gjutjärn, modern tillverkning, i form av ekoxe, l 26 cm
649
Stövelknekt, svartlackerat gjutjärn, modern tillverkning, i form av ekoxe, l 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10190 C2, oanvända i originalförpackning
653
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10190 C2, oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10207 C1, oanvända i originalförpackning
654
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10207 C1, oanvända i originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10201 C5, oanvända i originalförpackning
655
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10201 C5, oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstake, delvis bemålad mässing, läsande råtta, höjd 14 cm
661
Ljusstake, delvis bemålad mässing, läsande råtta, höjd 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rullator, metall med plastdetaljer, Trust, modern tillverkning, bruksslitage
676
Rullator, metall med plastdetaljer, Trust, modern tillverkning, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
BP flagga, 230 x  140 cm
678
BP flagga, 230 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fiatflagga, 230 x 140 cm
679
Fiatflagga, 230 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reseikon, mässing med emaljdekor, Gudsmoder av den Heliga Passionen, , Ryssland, 1800-talets slut, 95 x 78 mm, litteratur: Jäckel nr 33 jämför bild sid 87
682
Reseikon, mässing med emaljdekor, Gudsmoder av den Heliga Passionen, , Ryssland, 1800-talets slut, 95 x 78 mm, litteratur: Jäckel nr 33 jämför bild sid 87
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm
683
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, emalj  på plåt, nattbild, 26 x 25 cm
688
Okänd konstnär, emalj på plåt, nattbild, 26 x 25 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
LP-skiva, Philemon Arthur and the Dung
690
LP-skiva, Philemon Arthur and the Dung
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft
692
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft
693
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft
694
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft
695
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti nautica, 18-1900-tal, bland annat glasflöten och hygrometer
702
Parti nautica, 18-1900-tal, bland annat glasflöten och hygrometer
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti träfigurer, bland annat Lorens Larsson och Carl Olof Trygg
703
Parti träfigurer, bland annat Lorens Larsson och Carl Olof Trygg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti metall; mässing, gjutjärn mm, 18-1900-tal, bland annat Arne Jacobsen
704
Parti metall; mässing, gjutjärn mm, 18-1900-tal, bland annat Arne Jacobsen
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti urnycklar mm, brons, stål och silver, 17-1900-tal, delvis med skador
709
Stort parti urnycklar mm, brons, stål och silver, 17-1900-tal, delvis med skador
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, väggspegel, mässing, organisk form, höjd 60 cm
712
Okänd designer, väggspegel, mässing, organisk form, höjd 60 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti nysilver, 18-1900-tal; bordssurtout empire (flaskor saknas), värmekarott med lock, kaffeservis WMF mm, bruksslitage
716
Parti nysilver, 18-1900-tal; bordssurtout empire (flaskor saknas), värmekarott med lock, kaffeservis WMF mm, bruksslitage
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti koppar och mässing, 17-1800-tal, mortel med pistill, fisksil daterad 1778 mm
730
Parti koppar och mässing, 17-1800-tal, mortel med pistill, fisksil daterad 1778 mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Disney, Walt efter honom, vägglampa, lackerad aluminium, Musse Pigg, märkt Denmark och daterad 1952, höjd 32 cm
733
Disney, Walt efter honom, vägglampa, lackerad aluminium, Musse Pigg, märkt Denmark och daterad 1952, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Evighetskalender, teak med intarsia, Carnegie, 1950-60-tal, h 30 cm
734
Evighetskalender, teak med intarsia, Carnegie, 1950-60-tal, h 30 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reklamskulptur, konstmassa, stående kock, h 71 cm, lagning
735
Reklamskulptur, konstmassa, stående kock, h 71 cm, lagning
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
736
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
737
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Släde, vitlackerat trä med metallbeslag, enligt uppgift för kulspruta /58, l 101 cm
738
Släde, vitlackerat trä med metallbeslag, enligt uppgift för kulspruta /58, l 101 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm
740
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 106 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
741
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 106 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skor, 1 par, storlek 37,5, Converse All Star Chuck Taylor, , säljes till förmån för Kattfotens katthem
743
Skor, 1 par, storlek 37,5, Converse All Star Chuck Taylor, , säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Underlägg, 3 st, skuren porfyr, 1900-tal, 9 x 9 cm
754
Underlägg, 3 st, skuren porfyr, 1900-tal, 9 x 9 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti träföremål, bland annat Japan
755
Parti träföremål, bland annat Japan
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Solglasögon, 1 par, i etui, Chloé
762
Solglasögon, 1 par, i etui, Chloé
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, antagligen Tyskland, jugend, 1900-talets början, dia 23 cm
766
Ytterfoder, flintgods, antagligen Tyskland, jugend, 1900-talets början, dia 23 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal, renoverat och kompletterat, höjd 232 cm
767
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal, renoverat och kompletterat, höjd 232 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vattenkokare samt kaffekanna, rostfritt stål med nylondetaljer, Nilsjohan
768
Vattenkokare samt kaffekanna, rostfritt stål med nylondetaljer, Nilsjohan
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trädgårdsskulpturer/spaljeer, järn, modern tillverkning, höjd 150 cm
770
Trädgårdsskulpturer/spaljeer, järn, modern tillverkning, höjd 150 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti krus, 18-1900-tal, bland annat så kallad Tobyjug, medföljer bok
771
Parti krus, 18-1900-tal, bland annat så kallad Tobyjug, medföljer bok
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Räddningsstege, Hald & Tesch brand AB, aluminium, bredd 36 cm
772
Räddningsstege, Hald & Tesch brand AB, aluminium, bredd 36 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti äldre diverse, 18-1900-tal, spel mm
775
Parti äldre diverse, 18-1900-tal, spel mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fågelbad, svartlackerat gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, i form av snäckskal, längd 25 cm
776
Fågelbad, svartlackerat gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, i form av snäckskal, längd 25 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lampetter, 1 par, metall, höjd 19 cm
783
Lampetter, 1 par, metall, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Winge, Mårten Eskil, efter honom, väggsköld, svärtat gjutjärn, "Tors kamp mot jättarna", h 68 cm
789
Winge, Mårten Eskil, efter honom, väggsköld, svärtat gjutjärn, "Tors kamp mot jättarna", h 68 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Systemkameror, objektiv mm, Canon och Nikon
791
Systemkameror, objektiv mm, Canon och Nikon
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.