Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.
Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00
- DiverseRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Bordsurtout, nysilver med glasinsatser, England, stämplad Philip Ashbury & Sons, Sheffield, 1800-talets 2 hälft, h 27 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Flytväst, Beaufort, uppblåsbar
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Theburk med hänkel, litograferad metall, Liptons Tea, 1900-talets början, h 20 cm, bruksslitage
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Obelisk, skuren marmor, 1900-talets 2 hälft, h 51 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Menyskylt, koppar, 1920-30-tal, Restaurant Halmkärven, Halmstad, h 80 cm, bruksslitage
Slutpris28 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Handklocka, patinerad brons, så kallad Bell of Mechelen (Malines), Flandern, barock, 1500-tal, dekor av mytologiska motiv samt latinsk devis “Sit nomen Domini benedictum”, h 12 cm, kläpp saknas
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggspegel/bordsplateau, mässing, 1900-talets 2 hälft, l 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur, bronserad och förgylld metall och emaljerat stengods, Lenzkirch, sekelskiftet 1900, dekor av krönande putto, h 34 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Videokamera i etui, 1950-tal, Eugen Bauer 88D 8mm, möjligen ej komplett
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skolplansch, litograferad, sekelskiftet 1900, noshörning, 80 x 104 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Eldhundar, 1 par, smide, 1900-talets 1 hälft, längd 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Torstensson, Jonas för Torstensson Art & Design, ljusstake för 16 ljus, delvis patinerad brons,"Stumpastaken", jubileumsutgåva från 2000, numrerad 4, längd 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Nålhus(?), förgylld metall på vit marmorsockel, sekelskiftet 1900, genombrute, lock med spegel, h 12 cm, någon nagg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kryddskrin, mahogny med mässingsbeslag, Danmark, 1800-talets 2 hälft, etikett från Östergades Materialhandel, uppfällbart lock varunder 12 glasflaskor med stoppers, låda med 4 bleckburkar, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Byggsats, Stanlo No. 500, metall, trä och gummi, i originalkartong
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Leksaksbil, bemålad och litograferad plåt, T-Ford Coupé, Gebrüder Bing, Nürnberg omkring 1920, l 17 cm, kartong medföljer, sprint till reservhjul saknas
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Urverksdriven lesksakbil, litograferad plåt, Schuco-Akustico 2002, Tyskland, 1930-tal, l 14,5 cm, svartlackerad originalnyckel och (defekt) -kartong medföljer
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad metall på marmorsockel, stående älgtjur, höjd 26 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Akustisk gitarr, Bjärton
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Akustisk gitarr, Bjärton, etikettmärkt
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Akustisk gitarr, Hermann Carlsson Levin, serienummer 256350, etikettmärkt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets mitt, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Concertina i låda, sekelskiftet 1900
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK