Laddar...

Marsauktion

Visning:

Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Marsauktion
Avslutad
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, dansande kvinna, höjd 24 cm, modell 1202
571
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, dansande kvinna, höjd 24 cm, modell 1202
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll
572
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
573
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Japan, Taishô, blå underglasyrdekor av hus i landskap, oidentifierad signatur, dia 28 cm
575
Fat, porslin, Japan, Taishô, blå underglasyrdekor av hus i landskap, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av träd, h 66 cm
577
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av träd, h 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm
583
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 511, diameter 17 cm
584
Skålfat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 511, diameter 17 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, längd 32 cm
585
Terrin med lock, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, längd 32 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Kina, 17-1800-tal, blå underglasyrdekor av kvinnor i trädgård samt av landskap, oidentifierad signatur, dia 6,5 cm
587
Lockask, porslin, Kina, 17-1800-tal, blå underglasyrdekor av kvinnor i trädgård samt av landskap, oidentifierad signatur, dia 6,5 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, theservisdelar, flintgods,  "Azur", design 1954, thekanna,, gräddkanna samt 3 koppar med fat
588
Okänd designer för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, "Azur", design 1954, thekanna,, gräddkanna samt 3 koppar med fat
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kanna, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, höjd 16 cm
589
Kanna, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, höjd 16 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Kina, 1800-tal (?), blå underglasyrdekor av Himmelsdrake, Qianlongs märke, dia 6,5 cm
590
Lockask, porslin, Kina, 1800-tal (?), blå underglasyrdekor av Himmelsdrake, Qianlongs märke, dia 6,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bärtallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av flodlandskap, dia 16 cm
591
Bärtallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av flodlandskap, dia 16 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis sexkaraktärsmärke, h 22 cm
608
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av växter, botten med Kangxis sexkaraktärsmärke, h 22 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, l 12 cm
609
Thekanna, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, l 12 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, parti porslin, Bimbo, 1950-60-tal, 3 thekoppar, 5 underfat samt 3 assietter
623
Okänd designer för Rörstrand, parti porslin, Bimbo, 1950-60-tal, 3 thekoppar, 5 underfat samt 3 assietter
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Jema Glasbruk, Boda, vin- respektive snapsglas, 2 + 2, etikettsignerade, h 17 respektive 23 cm
637
Okänd designer för Jema Glasbruk, Boda, vin- respektive snapsglas, 2 + 2, etikettsignerade, h 17 respektive 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st samt 8 assietter, porslin, Gustavsberg Blå Blom
638
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st samt 8 assietter, porslin, Gustavsberg Blå Blom
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti konstglas; Signe Persson Melin för Boda Nova/Bodum, skålar, skål Jan Johansson för Orrefors, skål, Alvar Aalto för Iittala, saltkar, Savoy mm
639
Parti konstglas; Signe Persson Melin för Boda Nova/Bodum, skålar, skål Jan Johansson för Orrefors, skål, Alvar Aalto för Iittala, saltkar, Savoy mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
5 delar konsthantverk, Kina, 1900-tal, 3 skulpturer hardwood samt 2 assietter porslin
640
5 delar konsthantverk, Kina, 1900-tal, 3 skulpturer hardwood samt 2 assietter porslin
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vinprovarlåda, 4 glas samt beskrivning
642
Vinprovarlåda, 4 glas samt beskrivning
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sotskydd till glasampel, glas och mässing, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dia 22 cm
661
Sotskydd till glasampel, glas och mässing, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dia 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
691
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm
692
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tallrik, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, dekor av fågel och blommor i koboltblått, diameter 22 cm
693
Tallrik, fajans, antagligen Holland, 1700-tal, dekor av fågel och blommor i koboltblått, diameter 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, "Daphne" - polykrom och förgylld dekor av nymf, genombruten, diameter 25 cm
695
Tallrik, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, "Daphne" - polykrom och förgylld dekor av nymf, genombruten, diameter 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
696
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.