Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Dolk i balja, delvis förgyllt silver och kolstål, renässansstil, Ryssland, 17-1800-tal, rikt skulpterat fäste med dekor av drakungar och putti,
Slutpris50 000 SEK
Värdering55 000 - 60 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ringar, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 11,3 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 9,7 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Kedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 2,3 gram, kedja l 42 cm
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Kedja med hjärtformat hänge, 18 karat rödguld, total vikt 2,1 gram, kedja l 42 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hängen, 3 st samt örhängen 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 4,9 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad vit sten (safir?), vikt 1,5 gram, stämplad Ceson Göteborg, innerdiameter 15 mm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipade vita stenar (safir?), vikt 3,6 gram, stämplad Johan Petterssons eftr Stockholm 1944, innerdiameter 18 mm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänge samt ring med kaméskuren snäcka, 14 karat rödguld, total vikt 4 gram, ring innerdiamater 17 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 14 karat rödguld med facettslipad vit sten (safir?), vikt 4,4 gram, innerdiameter 19 mm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti smycken, mynt mm, silver, total vikt cirka 300 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Slipsnål/brosch, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Gustav Dahlgren & Co Malmö 1923, total vikt 3,2 gram, i originaletui
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, initialer P-E I, stämplade Lund 1960
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Johan Pettersson Stockholm 1984, total vikt 6,5 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld, svenska importstämplar, vikt 5,6 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, l 20 cm, stämplad Guldfynd, vikt 27,6 gram
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, 16 rubiners verk, dia 40 mm, vikt 41 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 46 cm, vikt 8,5 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld med odlade pärlor, dekor av stavar, otydliga svenska stämplar, l 18 cm, vikt 5,5 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 16 åttkantslipade diamanter, stämplad Guldfynd, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 4 åttkantslipade diamanter, Trege Göteborg, innerdiameter 16 mm, vikt 3,2 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Guld- och silverbröllopsdiadem, 3 st, delvis förgyllt silver, Danmark, 18-1900-tal, bruksslitage
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Theskedar, 11 st, silver, Rosenholm, total vikt 170 gram, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 12 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, Rosen, ttoal vikt 100 gram
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad rubin, stämplad Svedboms Vetlanda, innerdiameter 16 mm, vikt 3,6 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Guldvaruhuset, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Ring, 18 karat rödguld med pärla, svenska importstämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 1,9 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Prydz, Hroar, egen verkstad, Oslo, kuvertsaltkar, sterlingsilver, glas och emalj, signerade, h 4,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar silver; bricka, gräddkanna och sockerskål, nyrokokostil, stämplade Gösta Wessfeldt Malmö, bricka l 21 cm, total vikt 335 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fiskspade, silver, nyrenässans, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, svensk importstämpel före 1912, l 23 cm, vikt 120 gram, initial G
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Punschmuggar, 8 st, silver, slät modell, stämplade Markströms Uppsala, total vikt 200 gram, 1 med gravyr
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Sockerskrin med lock, silver, Italien, 1900-talets mitt, rik dekor av rosor, svensk importstämpel, l 15 cm, vikt 335 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Georg Jensen, saltkar, sterlingsilver och blå emalj, dessin no 4, l 55 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salt/pepparkar, 1 par, kristall med silvermontage, i form av svanar, oidentifierad stämpel AB, svensk importstämpel, l 7 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer/julkrubba, 4 delar, silver, jesusbarnet i krubban samt 3 änglar, svenska importstämplar, änglar h cirka 7 cm, total vikt 150 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
3 delar silver; bricka samt sockerskål och gräddkanna, stämplar Gösta Wessfeldt respektive importstämplar, l 19 cm, total vikt 300 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Smörgås/barnbestick, 3 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, l 13-16 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK