Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
662
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vinglas, 18 st, "Berlinois" (Christian VIII), Kastrup eller Fyens glasverk, tillverkade 1886-1934, h ca 15 cm
664
Vinglas, 18 st, "Berlinois" (Christian VIII), Kastrup eller Fyens glasverk, tillverkade 1886-1934, h ca 15 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
665
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat
684
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, Hammersley, England.
685
Kaffeservisdelar, Hammersley, England.
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skål, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor i koboltblått, diameter 38, skador
691
Skål, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor i koboltblått, diameter 38, skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst,
692
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas,
695
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
697
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rökelsekar, porslin, Kina, 1900-tal, oktogonal form, dekor i tobacco-leaf-mönster, oidentifierad signatur, dia 18 cm
710
Rökelsekar, porslin, Kina, 1900-tal, oktogonal form, dekor i tobacco-leaf-mönster, oidentifierad signatur, dia 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
711
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, 2 st, fajans, "Vår" resp "Vinter"
713
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, 2 st, fajans, "Vår" resp "Vinter"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal,
725
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti fajans, 17-1800-tal, bland annat Kellinghusen eller Schwäbisch Gmund, diameter 16-32 cm, skador och lagningar
728
Parti fajans, 17-1800-tal, bland annat Kellinghusen eller Schwäbisch Gmund, diameter 16-32 cm, skador och lagningar
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti porslin, Kina, 17-1900-tal, blåvitt och famille-rose, skador och lagningar
739
Parti porslin, Kina, 17-1900-tal, blåvitt och famille-rose, skador och lagningar
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Moccakanna, porslin, Meissen, 1900-tal, polykrom emaljdekor av rosor, h 21 cm
740
Moccakanna, porslin, Meissen, 1900-tal, polykrom emaljdekor av rosor, h 21 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, stengods med mässingsmontage, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, total h 35 cm, sladd saknas
741
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, stengods med mässingsmontage, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, total h 35 cm, sladd saknas
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studiom bålskål, stengods, dekor i blå glasyr, signerad, dia 32 cm
742
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studiom bålskål, stengods, dekor i blå glasyr, signerad, dia 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
763
Matservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ytterfoder, 4 st, glaserat sten- och lergods, Rörstrand, 1900-talets mitt, h 8 - 15 cm
771
Ytterfoder, 4 st, glaserat sten- och lergods, Rörstrand, 1900-talets mitt, h 8 - 15 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl harry för rörstrand, skålfat, glaserat flintgods, "Pegasus", medföljer skål, rosa glas, Kosta, dia 13,5 respektive 20 cm
772
Stålhane, Carl harry för rörstrand, skålfat, glaserat flintgods, "Pegasus", medföljer skål, rosa glas, Kosta, dia 13,5 respektive 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, Qinlong/Jiaqing, sekelskiftet 1800, dekor i koboltblått och guld, dia 29 cm, zinklagning
785
Bålskål, porslin, Kina, Qinlong/Jiaqing, sekelskiftet 1800, dekor i koboltblått och guld, dia 29 cm, zinklagning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
804
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Trelleborgs Glasbruk, karaff med propp samt 6 grogglas, etsad dekor av humoristiska jaktmotiv, etikettmärkta, karaff h 22 cm
806
Okänd designer för Trelleborgs Glasbruk, karaff med propp samt 6 grogglas, etsad dekor av humoristiska jaktmotiv, etikettmärkta, karaff h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.