Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård,
434
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
440
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
441
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rosenkilde, Rut, olja, "Veteranbil",
442
Rosenkilde, Rut, olja, "Veteranbil",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Eriksson, Mikael, färgserigrafi, "New York Stock Exchange",
443
Eriksson, Mikael, färgserigrafi, "New York Stock Exchange",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
444
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
449
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Zwick, Lis, färgserigrafier, 4 st, kompositioner,
452
Zwick, Lis, färgserigrafier, 4 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, "Vårbukett",
453
Agnell, Olle, olja, "Vårbukett",
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
461
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
471
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Veslén, Börje, pastell, personer och drake i landskap, möjligen motiv från Lord of the Rings,
492
Veslén, Börje, pastell, personer och drake i landskap, möjligen motiv från Lord of the Rings,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
494
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
495
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
496
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
497
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, hus i landskap,
498
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, hus i landskap,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm
508
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Duncan, Joseph, olja, blommor,
511
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Cruse, Gunnar, olja, "Indienresan 1959" (Tage Erlander och Jawaharlal Nehru på elefantryggen),
515
Cruse, Gunnar, olja, "Indienresan 1959" (Tage Erlander och Jawaharlal Nehru på elefantryggen),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1940-50-tal, olja, restaurantscen, 34 x 41 cm
517
Okänd konstnär, 1940-50-tal, olja, restaurantscen, 34 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Green, Kulo, olja, sittande akt, signerad, 61 x 40 cm
518
Green, Kulo, olja, sittande akt, signerad, 61 x 40 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
534
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
536
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jonson, Bo, olja, "Spegeln",
546
Jonson, Bo, olja, "Spegeln",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, färglito, Mozart
568
Qvarsebo, Michael, färglito, Mozart
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Löfberg Thore. färglitografi, "Bomull och kol I",
570
Löfberg Thore. färglitografi, "Bomull och kol I",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grafström, Gustav, olja, "Höststorm vid Hovs hallar"
571
Grafström, Gustav, olja, "Höststorm vid Hovs hallar"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nyström, Sven, olja, "Bonnieux"
573
Nyström, Sven, olja, "Bonnieux"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"
588
Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wikström, Örjan, olja, komposition,
592
Wikström, Örjan, olja, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition
595
Okänd konstnär, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, olja, "Strandbild ur naturens ansikte"
598
Svipdag, Elin, olja, "Strandbild ur naturens ansikte"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akryl, komposition,
599
Okänd konstnär, akryl, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar
602
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70",
604
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
634
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,
636
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm
641
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1992, 40 x 31 cm
642
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1992, 40 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Diplom, Gunnar Nordahls fotbollsskola, signerad i trycket, synlig pappersstorlek 43 x 29, fläckar
644
Diplom, Gunnar Nordahls fotbollsskola, signerad i trycket, synlig pappersstorlek 43 x 29, fläckar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
648
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
649
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
650
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, stilleben
669
Okänd konstnär, olja, stilleben
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
674
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljemålningar, 1 par, motiv från Genèvesjön, signerade N Lane och daterade 1982, 24 x 31 cm
677
Okänd konstnär, oljemålningar, 1 par, motiv från Genèvesjön, signerade N Lane och daterade 1982, 24 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
682
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.