Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
- MöblerRensa filter
Telefonhylla, teak och lackerad metall, "String"-modell,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Bidé, mahogny med mässingsdetaljer, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bankett/flygelpall, skuret och bonat trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, möjligen för AB Svenska Trähus, hatthylla, aluminium och trä,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, stolar, 4 st, ek, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 40 SEK
775
Okänd designer, stol, "Skrivrit 5", björk
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, stolar, 4 st, bonad bok,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, ek,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, skrivbord, teak,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stokke, barnstol
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soffbord, mahogny med intarsia, 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
820
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
828
Fåtöljer, 1 par, djuphäftad, röd konstläderklädsel, så kallade loungefåtöljer,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
832
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
833
Vitrinbord, vitlackerat trä, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
834
Sidobord, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
835
Stolar, 2 st, ek respektive mahognybonad björk, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
838
Pianopall, björk med broderad sits, 1940-50-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
841
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
842
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK