Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.
Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00
- MöblerRensa filter
Stolar, 1 par. mahogny, senempire, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Damarbetsbord, valnöt med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, mahogny med intarsia, empire, antagligen Tyskland, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spelbord, mahogny, sengustavianskt/empire, 1800-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sekretär, pyramidmahogny, högklassigt Stockholmsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, etikettmärkt Johan Petter Rundström mästare i Stockholm 1833-62,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Skåp, bonat trä, 1800-tal, underdel med 3 lådor, överdel med vitrindörrar,
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skrivbord, delvis svarvad ek, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Spelbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk, ek, "Herrgården",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Vitrinskåp, valnöt med bronsbeslag, Holland, 1700-talets 2 hälft, underdel med 4 lådor, överdel med dubbla vitrindörrar,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Skänk, skuret och gråmålat trä, sengustaviansk, sekelskiftet 1800,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 5 st, skuren och bonad ek, nyrenässans,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Gebra, soff/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Taburett, bonad alm med stiftad läderklädsel, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, soffa, svart läder med stålben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snurrfåtölj med fotpall, svart läder och stål,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Toilettebord, mahogny, empire 1820-30-tal, svängda framben med svärtade lejontassar, låda i sarg, balustrad i metall,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spelbord, bonad och svarvad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Salongsbord, fruktträ med intarsia, oscarianskt, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950.-60-tal, taburetter/fotpallar, 1 par, teak,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Brickschatull, bonad ek med smidesbeslag, barockstil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, klaffbord, ljus björk, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Soffbord med klaffar, mahogny och idegran med mässingsdetaljer, så kallat "Hunting table",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK