Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
609
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
610
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
 Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
612
Cossé, Laurence J, efter, kopparstick 1 par, handkolorerade, The family distress occationed by the loss of a child" respektive "The family's happiness restored by their child's return",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
621
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
622
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
627
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
628
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
629
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
630
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
631
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
632
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sköld, Erik, olja, träd samt hus
634
Sköld, Erik, olja, träd samt hus
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sköld, Erik, olja, landskap
635
Sköld, Erik, olja, landskap
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, offset 4 st, motiv med sjöjungfrur, samramade,
636
Okänd konstnär, offset 4 st, motiv med sjöjungfrur, samramade,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sköld, Erik, olja, lada med höskulle
637
Sköld, Erik, olja, lada med höskulle
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lanje, Viking, olja, "Björkstammar"
638
Lanje, Viking, olja, "Björkstammar"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
641
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
645
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
658
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
660
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
661
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
662
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
663
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
665
Okänd konstnär, färgträsnitt, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,
670
Okänd dansk konstnär, 1900-talets början, olja, sommarbild vid kusten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948,
682
Gullby, Folke, torrnål, "Lördagskväll på Öland" 1948,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
683
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
686
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap,
687
Hjelm, Fanny, akvarell samt 2 tuschteckningar, samramade, landskap,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
688
Carlsson, Arvid, teckning, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wallentin, Thomas, olja, "Colourize"
689
Wallentin, Thomas, olja, "Colourize"
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
690
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
691
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, personer på Skeppsbron, Stockholm,
692
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, personer på Skeppsbron, Stockholm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
695
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
706
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kjellander, Lars, skål med underfat, glas,
724
Kjellander, Lars, skål med underfat, glas,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man,
728
Lundquist, Birger, tusch, sittande kinesisk man,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"
729
Holsby, Poul, färglito, "Au début des temps II"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Falköping med dertill lydande egor.... ",
754
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Falköping med dertill lydande egor.... ",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Ulricehamn med dertill lydande egor.... ",
756
Karta, stålstucken och handkolorerad, "Karta öfver Staden Ulricehamn med dertill lydande egor.... ",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jönsson, Bror, olja, bygata med häst och vagn
759
Jönsson, Bror, olja, bygata med häst och vagn
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jönsson, Bror, olja, gående människor
760
Jönsson, Bror, olja, gående människor
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
763
Olson, Erik, färglito, komposition med hus och duvor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel , färgetsning, komposition med kvinnor,
770
Olson, Axel , färgetsning, komposition med kvinnor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
771
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får,
772
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa", signerad HC 10/50 och daterad -29 (!) ,
773
Olson, Erik, färglito, "Lycklig resa", signerad HC 10/50 och daterad -29 (!) ,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.