Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
358
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
374
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500,
391
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, bärbar FM-radio, röd plast och metall, Beolit 500,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Relief, skuren ek, renässans, 1500-tal, dekor av manshuvud, akantus samt oxhuvud (Mecklenburg?),
400
Relief, skuren ek, renässans, 1500-tal, dekor av manshuvud, akantus samt oxhuvud (Mecklenburg?),
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
404
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
405
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sätterikast, trä med metallhandtag,
409
Sätterikast, trä med metallhandtag,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
417
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, klar plast med orange lock, "Signatur",
466
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, klar plast med orange lock, "Signatur",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor,
480
Broderi, petits-points och pärlor, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 stående kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fotografier, 3 st, 18-1900-tal;
482
Fotografier, 3 st, 18-1900-tal;
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret och patinerat trä, Punu, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
490
Mask, skuret och patinerat trä, Punu, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
493
Back, fur, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
503
Okänd designer, 1950-tal, tidskriftshållare, lackerad metalltråd,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
507
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
529
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
552
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
553
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
554
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
556
Väggspegel, bonat trä, modern tillverkning
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
560
Värmeställ, nysilver och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
571
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
573
Ahrström, Folke för Gense, bricka, rostfritt stål, "Thebe",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
581
Akustisk gitarr, Roderich Paesold
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Akustisk gitarr, Resonata
583
Akustisk gitarr, Resonata
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Akustisk gitarr, Clifton
584
Akustisk gitarr, Clifton
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Akustisk gitarr, Star Sound, i fodral
586
Akustisk gitarr, Star Sound, i fodral
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti koppar, 1 låda,
591
Parti koppar, 1 låda,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stort parti delvis äldre leksaker,
594
Stort parti delvis äldre leksaker,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
603
Just Andersen, Ib, egen verkstad, fat delvis patinerad brons, dekor av isbjörnsjakt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
604
Okänd dansk designer, fat, delvis patinerad brons, dekor av örn och hjort,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
605
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
606
Golvur, ek med bronsdetaljer, England, England George II-III, 1700-talets mitt, utavla i mässing signerad Johan Hallifax Barmsley,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
609
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, väggspegel,
612
Okänd designer, väggspegel,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti damarmbandsur
614
Parti damarmbandsur
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
637
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti modellbilar, Schuco; Piccolo-set 2001, Charly 2005 samt 1042 Midget,
654
Parti modellbilar, Schuco; Piccolo-set 2001, Charly 2005 samt 1042 Midget,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för ABSA/Kronen, ljusstakar, 2 par, nysilver,
655
Okänd designer för ABSA/Kronen, ljusstakar, 2 par, nysilver,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
680
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
681
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
Slutpris1 500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
685
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spann, koppar,
687
Spann, koppar,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för FINEL, skål, emaljerad metall, 1960-tal,
698
Franck, Kaj för FINEL, skål, emaljerad metall, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cigarettautomat, masurbjörk, 1900-talets början,
701
Cigarettautomat, masurbjörk, 1900-talets början,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
McGugan, Steve för Georg Jensen/Royal Copenhagen, parti skrivbordstillbehör, rostfritt stål och plast, Wave,
712
McGugan, Steve för Georg Jensen/Royal Copenhagen, parti skrivbordstillbehör, rostfritt stål och plast, Wave,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Akterlanterna, koppar och glas, Joseph Crowther Newcastle-on-Tyne, sekelskiftet 1900
714
Akterlanterna, koppar och glas, Joseph Crowther Newcastle-on-Tyne, sekelskiftet 1900
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toilettegarnityr, 4 delar. bakelit, metall och nylon, 1900-talets 1 hälft,
718
Toilettegarnityr, 4 delar. bakelit, metall och nylon, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.