Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
241
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wallace Hester, Robert efter Lawrence, Sir Thomas, roulettegravyr och pochoir, "King of Rome", (Napoléon François Joseph Charles Bonaparte var son till Napoleon ! och Marie Louise av Österrike),
242
Wallace Hester, Robert efter Lawrence, Sir Thomas, roulettegravyr och pochoir, "King of Rome", (Napoléon François Joseph Charles Bonaparte var son till Napoleon ! och Marie Louise av Österrike),
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
243
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
244
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, "THe Bar Room", - interiör med skålade herre i kilt,
245
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, "THe Bar Room", - interiör med skålade herre i kilt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
246
Perelle, Nicholas efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Prospectus oppidi Sacrozin...", ur Samuel von Pufondorfs "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae rege gestis commentariorum", Stockholm 1679,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
247
Olson, Torsten, olja, "Fabriken" - utsikt från konstnärens fönster mot Nordiska Maskinfilt AB,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt,
254
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
255
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
256
Okänd konstnär, litografi, kvinna med kalkoner (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
257
Behrens, Johan, olja, bogserbåt i storm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar,
258
Sinding Christensen, Jens, olja, hamnparti med båtar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
264
Schovelin, Axel Thorsen, akvarell, ålandskap med metande man i eka,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn,
265
Rasmussen, Ernst, olja, Dronning Louises Bro i Søerne, Köpenhamn,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wedel, Helene, gouache, komposition,
273
Wedel, Helene, gouache, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
275
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
277
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
278
Okänd konstnär, tusch, nattklubbsscen,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao",
279
Sjökort, kopparstucket, "Kaart over Indløbet til Bilbao",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil,
280
Tholstrup, Anne, färglito, kvinna och krokodil,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750,
281
Tittskåpsbild, kopparstucken och handkolorerad, "Prospectus magnae Curiae Innocentianae Romae" 1750,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
282
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
284
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
287
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus,
289
Hansen, Søren Melchior, oljemålningar, 1 par, landskap med hus,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
290
Hals, Frans, efter honom, olja, 1800-tal, kopia efter porträttet av Willem Heythuijsen från 1634,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
291
Hoffman, Gaston, färgetsning, "L'accord" (Överläggningen),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
292
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
316
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
317
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
322
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
323
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald",
324
Kuron, Herbert, olja, "Eichenwald",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
325
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikten,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rosberg, Carlo, olja, Fisken sorteres,
328
Rosberg, Carlo, olja, Fisken sorteres,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kustparti i skymning,
329
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kustparti i skymning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
330
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
331
Smart, William & Hunt, George efter Pollard, James, akvatint, handkolorerad, "Doncaster Races", ed S&J Fuller London 1833,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
332
Hützen, Vilhelm, olja, 1800-talets mitt, soldat i vinkällare,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Danneskiold-Samsöe, Sophus Adam, olja, skogsparti,
333
Danneskiold-Samsöe, Sophus Adam, olja, skogsparti,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
335
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
353
Lohmann, Mogens, färgserigrafi, konkret komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Johansen, Victor, olja, insjölandskap med hästar - motiv från Tissö, Själland,
354
Johansen, Victor, olja, insjölandskap med hästar - motiv från Tissö, Själland,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
355
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Borchsenius, Knud Aage, olja, "Hirtshals - stormflod",
356
Borchsenius, Knud Aage, olja, "Hirtshals - stormflod",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
357
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
358
Blaeu, Willen Janszoon, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Pars Borealior Iutiae Septentrionalis..." (Norra delen av Västjylland), cirka 1667,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
359
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.