Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster,
155
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, blomster,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
156
Lundsfryd, Ole, pastell, Lille Mölle sett från Christianshavns vall,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
159
Thorsén, Fredrik, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas,
164
Okänd konstnär, 1800-tal, stilleben med blommor i vas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
165
Okänd konstnär, 1800-tal, tusch, Shakespears Sir John Falstaff samt tupp och katt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn,
166
Okänd konstnär, olja, fiskmarknad på Gammelstrand, Köpenhamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch,
167
Bloch, Carl, etsning, porträtt av konstnärens dotter Clara Emilie Rose Bloch,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
168
Mackeprang, Adolf Henrik, blyerts, räv vid gård,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
169
Kittendorff, Johan Adolf, blandteknik, folksamling,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
170
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
171
Lassen, Aksel M, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
172
Güllich, Valdemar, olja, porträtt av konstnärens far Fritz Güllich, 1865,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
173
Okänd konstnär, olja, lantgård med höns,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn,
174
Sinding Christensen, Svend, olja, båtar i hamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
175
Strömberg, Henrik, olja, gatuparti (Dragör?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
176
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
183
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, landskap med getter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal,  olja, stilleben,
184
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
185
Schovelin, Axel Thorsen, olja, danskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
189
Jensen, Sophus, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, stilleben,
190
Okänd konstnär, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
191
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
192
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron,
193
Okänd konstnär, olja, landskap med stenbron,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
194
Okänd konstnär, olja, kustparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
195
Johansson, Nils, olja, "Marsvinter",
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
196
Johansson, Nils, olja, "Vårvinter",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods,
199
Marco, Lorenzo för Picasso New Art, fat, glaserat lergods,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition,
211
Okänd konstnär, olja, komposition,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
212
Sinding Christensen, Svend, olja, bro i Burgos, Spanien,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
213
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord,
214
Normann, Adelsteen, fritt efter, olja, norsk fjord,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bredsdorff, Johan Ulrik, olja, kustparti i skymning,
215
Bredsdorff, Johan Ulrik, olja, kustparti i skymning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ottar, Leif, olja, "Indre fasthed giver ydre mildhed",
216
Ottar, Leif, olja, "Indre fasthed giver ydre mildhed",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
217
Chritz, Christian, olja, båtar i Kastrup,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skymningslandskap,
218
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skymningslandskap,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kircher, Athanasius, kopparstick, "Rheubarbarum Matthioli",
219
Kircher, Athanasius, kopparstick, "Rheubarbarum Matthioli",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal,  olja, kustparti med hus och båtar,
220
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, kustparti med hus och båtar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
223
Tryggelin, Erik, olja, sittande modell,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted,
226
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, akvarell, diktaren Johannes Ewald i Rungsted,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, akvarell, utsikt över Durham Cathedral,
227
Okänd engelsk konstnär, 1900-talets början, akvarell, utsikt över Durham Cathedral,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
228
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
229
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
230
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, lägereld i skogsbryn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
231
Behrens, Johan, olja, fartyg i skymnng,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),
238
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, otydligt betitlad Golfshap in zee (?),
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition,
239
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st
240
Parti grafik, Oldenburg, Lindecrantz, Claesson och Frisk, 4 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.