Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Okänd designer för A Ekman & Co, jardinière, nysilver med glasinsats, 1920-tal,
338
Okänd designer för A Ekman & Co, jardinière, nysilver med glasinsats, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 delar, nysilver, C G Hallberg Stockholm, empirestil, 190-talets början,
339
Kaffeservis, 3 delar, nysilver, C G Hallberg Stockholm, empirestil, 190-talets början,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
362
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
363
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
364
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kakburk, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, delvis gröntonad glasmassa, emaljdekor av blomma,
365
Kakburk, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, delvis gröntonad glasmassa, emaljdekor av blomma,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
373
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
376
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
377
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
390
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lås smide, 17-1800-tal,
392
Lås smide, 17-1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
393
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skrin, bemålat trä med smidesbeslag, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
403
Skrin, bemålat trä med smidesbeslag, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, mässing, rokokostil, sekelskiftet 1900,
414
Väggur, mässing, rokokostil, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skeppsur, 2 st, mässing, Smiths, 1900-talets 1 hälft,
415
Skeppsur, 2 st, mässing, Smiths, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Handdukshängare, trä och metall,
416
Handdukshängare, trä och metall,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
417
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti leksaksbilar, bl.a Matchbox, Corgi m.m
419
Parti leksaksbilar, bl.a Matchbox, Corgi m.m
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tidtagareur, "Kronometer",
420
Tidtagareur, "Kronometer",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Elcykel, 7 vxl, Marvil, E-motion comfort, blå
427
Elcykel, 7 vxl, Marvil, E-motion comfort, blå
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Elcykel, 7 vxl, Marvil, E-motion Comfort, svart
428
Elcykel, 7 vxl, Marvil, E-motion Comfort, svart
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
430
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Terassvärmare, elektrisk, Einhell, NHH 2100
432
Terassvärmare, elektrisk, Einhell, NHH 2100
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Oljelampa, smide och koppar, renässans (?), antagligen 14-1500-tal,
451
Oljelampa, smide och koppar, renässans (?), antagligen 14-1500-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 5 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets  hälft,
458
Takkrona till 5 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Modelljärnväg, Märklin Delta 2915, lok 89 006, vagnar, räls, transformator mm
465
Modelljärnväg, Märklin Delta 2915, lok 89 006, vagnar, räls, transformator mm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti modelljärnvägsdelar, Hornby Meccano, lok med urverk
466
Parti modelljärnvägsdelar, Hornby Meccano, lok med urverk
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
472
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ångmaskiner, 4 st, Wilesco, Alga och Mamod,
473
Ångmaskiner, 4 st, Wilesco, Alga och Mamod,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
480
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
492
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvur, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1800, skuren akantusdekor i Sven Nilsson Morins art,
503
Golvur, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1800, skuren akantusdekor i Sven Nilsson Morins art,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
505
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
506
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
515
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Champagnekylare, driven koppar, Metallkonst Larsson & Co, Eskilstuna,
522
Champagnekylare, driven koppar, Metallkonst Larsson & Co, Eskilstuna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
527
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Långpipor, 4 st, keramik och trä med tagelmontage, 1800-tal,
536
Långpipor, 4 st, keramik och trä med tagelmontage, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
541
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Konfektburkar, 2 st, litograferad plåt med glaslock,
549
Konfektburkar, 2 st, litograferad plåt med glaslock,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
565
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
566
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
567
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
570
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
572
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000 C,
577
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000 C,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 3000, medföljer originalkartong
578
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 3000, medföljer originalkartong
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen,  medföljer originalask
579
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, medföljer originalask
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.