Laddar...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.
Visning:
Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
338
Okänd designer för A Ekman & Co, jardinière, nysilver med glasinsats, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
339
Kaffeservis, 3 delar, nysilver, C G Hallberg Stockholm, empirestil, 190-talets början,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
362
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
363
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
364
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
365
Kakburk, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, delvis gröntonad glasmassa, emaljdekor av blomma,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
373
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
376
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
377
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
390
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
392
Lås smide, 17-1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
393
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
403
Skrin, bemålat trä med smidesbeslag, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
414
Väggur, mässing, rokokostil, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
415
Skeppsur, 2 st, mässing, Smiths, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
416
Handdukshängare, trä och metall,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
417
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
419
Parti leksaksbilar, bl.a Matchbox, Corgi m.m
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
420
Tidtagareur, "Kronometer",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
427
Elcykel, 7 vxl, Marvil, E-motion comfort, blå
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
428
Elcykel, 7 vxl, Marvil, E-motion Comfort, svart
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
430
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
432
Terassvärmare, elektrisk, Einhell, NHH 2100
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
451
Oljelampa, smide och koppar, renässans (?), antagligen 14-1500-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
458
Takkrona till 5 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
465
Modelljärnväg, Märklin Delta 2915, lok 89 006, vagnar, räls, transformator mm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
466
Parti modelljärnvägsdelar, Hornby Meccano, lok med urverk
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
472
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
473
Ångmaskiner, 4 st, Wilesco, Alga och Mamod,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
480
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
492
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
503
Golvur, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1800, skuren akantusdekor i Sven Nilsson Morins art,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
505
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
506
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
515
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
522
Champagnekylare, driven koppar, Metallkonst Larsson & Co, Eskilstuna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
527
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
536
Långpipor, 4 st, keramik och trä med tagelmontage, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
541
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
549
Konfektburkar, 2 st, litograferad plåt med glaslock,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
565
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
566
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
567
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
570
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
572
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
577
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000 C,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
578
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 3000, medföljer originalkartong
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
579
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, medföljer originalask
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.