Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
175
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Johansson, Sven, olja, stilleben,
177
Johansson, Sven, olja, stilleben,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jolin, Einar, färglito, "Dans på Skansen",
178
Jolin, Einar, färglito, "Dans på Skansen",
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, offset, "Händer i skyn",
184
Olson, Axel, offset, "Händer i skyn",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dalin, Rolf, olja på metall (?), landskap,
185
Dalin, Rolf, olja på metall (?), landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Rune, färglito, knölsvanar,
191
Johansson, Rune, färglito, knölsvanar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, färglito, sydamerikansk stadsbild,
192
Norrman, Lars, färglito, sydamerikansk stadsbild,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
193
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Onsberg, Ulf, färglito, träd i dimma,
194
Onsberg, Ulf, färglito, träd i dimma,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografi, komposition,
195
Olson, Axel efter honom, färglitografi, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
198
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
202
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, flanörer,
203
Okänd konstnär, olja, flanörer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
211
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
213
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
214
Eitel, Jacques, olja, kustvy, Provence,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
216
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kölare, Nils, färgserigrafi på pappannå, komposition,
253
Kölare, Nils, färgserigrafi på pappannå, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
255
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
258
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
267
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kunt, Ernö, etsning, "Behavazott falu",
268
Kunt, Ernö, etsning, "Behavazott falu",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reumert, Niels, färglito, komposition,
269
Reumert, Niels, färglito, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, färglito, "Madonna"
271
Okänd ungersk (?) konstnär, färglito, "Madonna"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
277
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
278
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kanna och vattenmelon",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ericson, Elsa, tuschlavering, komposition med personer,
279
Ericson, Elsa, tuschlavering, komposition med personer,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
280
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, pastell, marin,
281
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, färglito, "Dödsfällan", utförd 1970,
284
Erixson, Sven X:et, färglito, "Dödsfällan", utförd 1970,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cronqvist, Per, färglito, stup,
285
Cronqvist, Per, färglito, stup,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stenqvist, Nils G, färgetsning, "Cell", ur 1974 års mapp från Föreningen för Grafisk Konst,
286
Stenqvist, Nils G, färgetsning, "Cell", ur 1974 års mapp från Föreningen för Grafisk Konst,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Simon, Josef, olja, komposition,
288
Simon, Josef, olja, komposition,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
291
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
292
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
293
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
294
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
295
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
296
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
301
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Persson, Ove, olja, bondauktion,
302
Persson, Ove, olja, bondauktion,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, olja, Harlekin
303
Norrman, Lars, olja, Harlekin
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Johnny, olja, Vanitas,
304
Oppenheimer, Johnny, olja, Vanitas,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire),
309
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
313
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd",
314
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
321
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wärff, Göran, pastell, komposition,
322
Wärff, Göran, pastell, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.