Laddar...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.
Visning:
Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
479
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
483
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
485
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
491
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
493
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
495
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
507
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
508
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
511
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
512
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
516
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
517
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
518
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
519
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
520
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
521
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
525
Landin, Bengt, färglito, "Mästarmöte",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
526
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
528
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
529
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
530
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
531
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 500 SEK
532
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
533
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
534
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
537
Wahlberg, Ulf, färglito, skogsstig
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
545
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
546
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
547
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
548
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
555
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
557
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
558
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
559
Lodström, Georg, olja, bergparti,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
560
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
561
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
568
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
569
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
571
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
573
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
574
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
583
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
584
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
585
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
589
Plewe, Eduard, olja, stilleben med blommor,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
592
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Eleanor Rigby",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
594
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Space Mirror",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
604
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.