Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
479
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
483
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
485
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
491
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
493
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
495
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
507
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
508
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
511
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
512
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
516
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
517
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
518
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
519
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
520
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
521
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Landin, Bengt, färglito, "Mästarmöte",
525
Landin, Bengt, färglito, "Mästarmöte",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
526
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
528
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
529
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
530
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
531
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Avslutad
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
532
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
533
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
534
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wahlberg, Ulf, färglito, skogsstig
537
Wahlberg, Ulf, färglito, skogsstig
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
545
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
546
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
547
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer,
548
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751,
555
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft,
557
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
558
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lodström, Georg, olja, bergparti,
559
Lodström, Georg, olja, bergparti,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)
560
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap,
561
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
568
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
569
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
571
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
573
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
574
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike,
583
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor",
584
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
585
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Plewe, Eduard, olja, stilleben med blommor,
589
Plewe, Eduard, olja, stilleben med blommor,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Eleanor Rigby",
592
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Eleanor Rigby",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Space Mirror",
594
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Space Mirror",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
604
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.