Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin,
274
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wärff, Göran, pastell, komposition,
276
Wärff, Göran, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Berndtsson, Bertil, olja, landskap,
281
Berndtsson, Bertil, olja, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
282
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
With, Eric, pastell, motiv från Göteborgs hamn,
283
With, Eric, pastell, motiv från Göteborgs hamn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
284
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik, akvarell, kustparti,
285
Höglund, Erik, akvarell, kustparti,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mason, Mats, olja, familj på strand,
289
Mason, Mats, olja, familj på strand,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
290
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar,
293
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
294
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
295
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
298
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel",
301
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
305
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
307
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
316
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé
324
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade
325
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
326
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"
328
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
331
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
332
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, hus i landskap,
333
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
334
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),
335
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
337
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
338
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
342
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, tusch, galopperande häst,
344
Okänd konstnär, tusch, galopperande häst,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dreffler, Hans, olja, näckrosor,
345
Dreffler, Hans, olja, näckrosor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
348
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
350
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Verde, Vincent, olja, komposition,
351
Verde, Vincent, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, stadsbild,
352
Okänd konstnär, olja, stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, personer på bänk.
353
Okänd konstnär, olja, personer på bänk.
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
359
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
361
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
363
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kolb, Alois, etsning, paradiset, signerad,
364
Kolb, Alois, etsning, paradiset, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Domergue, Jean-Gabriel, torrnål och pochoir, "Madame Berthe Galezowska",
365
Domergue, Jean-Gabriel, torrnål och pochoir, "Madame Berthe Galezowska",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ejsing, Jörgen, olja, insjölandskap,
366
Ejsing, Jörgen, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, gouache, landskap med kapell,
367
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, gouache, landskap med kapell,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Netterblad, Per Olof, akvarell,
370
Netterblad, Per Olof, akvarell,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
372
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition,
373
Okänd konstnär, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Werner, Bent, relief, akryl på stuck (?), komposition,
374
Werner, Bent, relief, akryl på stuck (?), komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bell, Ingrid, färglito, stående akt,
375
Bell, Ingrid, färglito, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.