Laddar...
Januariauktion
Visning:
Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
583
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
585
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
589
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
594
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
603
Lidman, Torsten, teckningar, 3 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
604
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
606
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
609
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
619
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
631
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
636
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
639
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
645
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
646
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
648
Markhed, Sven-Erik, olja, "Landskap", signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
649
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
651
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
652
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
658
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
662
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
668
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
672
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
675
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
677
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
678
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
679
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
680
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
684
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
688
Hinterglasdruck, 3 st, hästar, bland annat "Filho da Puta" (!),
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
691
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
692
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
697
Jönsson, Bernhard, olja, bonadsmålning, kopia efter Gyltigemålaren, de tre vise männen,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
702
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
704
Millar, Johnny, olja, älgar i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
706
Isaksson, Gideon, olja, blomsterstilleben,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
709
Parti tavlor, bl.a Kersti Flyckt, Bengt Crantz m.m
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
711
Okänd konstnär, olja, vilande akt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
715
Facsimilietryck, "Kongeriget Norges Grundlov"
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
716
Dahl, Anshelm, olja, landskap med byggnader och kyrka,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
717
Okänd konstnär, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
718
Malmstedt, Hans, sepiaetsning, "Hammarbysjö -94" - motiv med Danviksklippan och Kvarnen Klippan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
719
Ekvall, Erik, olja, fäbod,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
720
Nilsson, Tage, olja, "Höstack",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
721
Okänd konstnär, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
722
Pedersen, Finn, akryl, komposition,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
723
Duke, Peder, färgserigrafi, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
724
de Wolfe, Ronald, olja, komposition,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
725
Strid, Hardy, etsning, Venezia,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.