Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
379
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt,
380
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Petersen, Sören Henrik, akvatint och linjeetsning, "Pompeji",
381
Petersen, Sören Henrik, akvatint och linjeetsning, "Pompeji",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
382
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bodenehr, Gabriel, kopparstick, delvis handkolorerat, "Monte Trinita oder Der Berg zur Heyl: Dreyfaltigkeit zu Gaeta",
383
Bodenehr, Gabriel, kopparstick, delvis handkolorerat, "Monte Trinita oder Der Berg zur Heyl: Dreyfaltigkeit zu Gaeta",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
384
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Nette, etsning, hundar,
385
Johansson, Nette, etsning, hundar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
387
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
393
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
396
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
397
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
404
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
406
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
408
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
415
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
418
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Törning, Erik, olja, landskap,
419
Törning, Erik, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
420
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
425
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
426
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
427
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
428
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, offset, Sökaren alltid på väg
433
Olson, Erik, offset, Sökaren alltid på väg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
437
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
438
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
439
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
440
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
441
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
444
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
445
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hansen, Roald, olja, kvinnoporträtt,
447
Hansen, Roald, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
448
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
449
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
450
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
451
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
453
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Simony Jensen, Olaf, olja, brevskrivande kvinna,
454
Simony Jensen, Olaf, olja, brevskrivande kvinna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
455
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
456
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
457
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
458
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
459
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
460
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Avslutad
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
461
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
463
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
464
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
465
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
467
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.