Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
105
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
111
Mortensen, Richard, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
112
Steinberg, Saul, efter honom, poster, litograferad med collage, "Art of Living" 1948,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
113
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
114
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
115
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Netterblad, Per Olof, akvarell,
116
Netterblad, Per Olof, akvarell,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
124
Friberg, Roj, lito, klippa och granar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
126
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
128
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
129
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, stilleben,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
132
Hansen-Reistrup, Urban, olja, hamnparti,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
133
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
134
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
135
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
136
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
139
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
147
Schlyter, Ulf "Ulven", olja på glas, 9 st samramade, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
148
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med stämpel,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
149
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja, dekor av djur,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
150
Müller, Thomas, olja med collage, komposition med %-tecken,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
171
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
172
Van Soest, Louis Willem, olja, holländskt kanalparti,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
173
Van Soest, Louis Willem, olja, vinterbild från Veere, Holland,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
177
Agnell, Olle, olja, kustklippor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
178
Wallin, Ellis, olja, "Solig sommareftermiddag Grundsund",
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
179
Wallin, Ellis, olja, "Solbelysta träd och berg",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
180
Högardh, Gösta, olja, "Sol och skuggor"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
181
Olson, Torsten, olja, strandparti med båtar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
182
Bøgh, Einar Vilhelm, olja, stilleben med purjolök,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
184
Fridell, Axel, etsning, Stadsgården,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
189
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
190
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
191
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
192
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
193
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
195
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
198
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
199
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
200
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
202
Van Leeuwen, Wil, olja, stilleben,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
203
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 800 SEK
Avslutad
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
204
Elfvén, Eric, olja, rökande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 4 800 SEK
Avslutad
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
205
Norrman, Gunnar, sepiateckning, motiv från Ivösjön,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
206
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, pojke med tam-o'shanter,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
211
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
213
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.