Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben,
311
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland,
312
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
321
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
322
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
323
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
324
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare,
325
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro,
326
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm,
329
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
330
Bergman, Karl, olja, skärgårdsmotiv från Blekinge,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
339
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
358
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
365
Stålberg, Sven, olja, gårdsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
373
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg,
376
Olsson, Karin, färglito, hus vid landsväg,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
377
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
378
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
383
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
387
Brynielsson, Sören, ollja, "Följ vägen - spelar Pan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
408
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
414
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
422
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand,
427
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
438
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
447
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
449
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
461
Mackay, Charles, akvarell, ålandskap med bro - motiv från Bienne, Frankrike,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
486
Bertil Lindecrantz, olja, Ljus morgon Stranninge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
487
Bertil Lindecrantz, olja, åkerlandskap
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
488
Bertil Lindecrantz, olja, landskap med dunge
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
489
Bertil Lindecrantz, olja, Strandljus II
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
490
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
491
Flyckt, Kersti, olja, skogsparti, signerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
492
Flyckt, Kersti, olja, skogsdunge, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
493
Bergström, Erik, olja, kustparti med bodar, signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
494
Broberg, Iwan, olja, man vid vatten, signerad och daterad -71
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
495
Okänd konstnär, olja, komposition med barn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Litograferad poster, "Med Folket för Fosterlandet" Utgifven af Kvinnoförbundet för Sveriges Sjöförsvar,
499
Litograferad poster, "Med Folket för Fosterlandet" Utgifven af Kvinnoförbundet för Sveriges Sjöförsvar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
500
Dall, Hans, olja, skymningslandskap,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
502
Okänd konstnär, 1800-talets slut, oljor, 1 par, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fridericia, William, olja, gatuparti,
503
Fridericia, William, olja, gatuparti,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
504
Markhed, Sven-Erik, olja, "Klippor Kråkelund" (Oskarshamn),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
509
Rossi, Giovanni Giacomo efter Scultori (Mantovano), Giovanni Battista, kopparstick, "The Trojans repulsing the Greeks, 1642", efter Homeros Iliaden,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
512
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
515
Okänd konstnär, akvarell, hallandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
517
Okänd konstnär, olja, ställande pointer,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
521
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
527
Norrman, Knut, olja, Visby ringmur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.