Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
442
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti kopparföremål, skopor, vattenkanna samt lykta, modern tillverkning,
457
Parti kopparföremål, skopor, vattenkanna samt lykta, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
465
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Taljor, 1 par, smide och ek,
470
Taljor, 1 par, smide och ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil,
471
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Borgström, Carl-Einar för Skultuna, ljusstake, mässing, "Skyddsängeln",
472
Borgström, Carl-Einar för Skultuna, ljusstake, mässing, "Skyddsängeln",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
476
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
477
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..",
478
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
479
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
496
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
503
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti lp-skivor, rock pop mm
505
Parti lp-skivor, rock pop mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Picknickväska med inredning, 1950-tal och senare,
509
Picknickväska med inredning, 1950-tal och senare,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
510
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
517
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom,  2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
522
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom, 2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti figurer, indianer, elastolin, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
525
Parti figurer, indianer, elastolin, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
528
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
529
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tidskriftsställ, lackerad metall,
531
Tidskriftsställ, lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys",
544
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Radiogrammofon, teak med lackerat metallunderrede, Centrum, AB Gylling & Co,
549
Radiogrammofon, teak med lackerat metallunderrede, Centrum, AB Gylling & Co,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer
550
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hellestam, Sven & Linander, Otto, hopfällbar cykel, "Microbike"
552
Hellestam, Sven & Linander, Otto, hopfällbar cykel, "Microbike"
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
554
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
555
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Koffert, canvasbeklätt och järnbeslaget trä, 1800-talets 2 hälft,
561
Koffert, canvasbeklätt och järnbeslaget trä, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Englesson, Staffan, ljusstakar samt bordstermometer, krom och mässing,
563
Englesson, Staffan, ljusstakar samt bordstermometer, krom och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
564
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
566
Parti modern design, teak, rostfritt mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
567
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
569
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
570
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
571
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
572
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Leksaksbil, litograferad plåt, Standard Sedan,
573
Leksaksbil, litograferad plåt, Standard Sedan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti formar till tennsoldater samt färdiga tennsoldater,
576
Parti formar till tennsoldater samt färdiga tennsoldater,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt,
577
Voltmätare samt ampèremätare, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
578
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
580
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
582
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
583
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
587
Koksspann, koppar med smideshandtag, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
593
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
594
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
595
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
Slutpris3 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
597
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.