Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Fickursfodral, skuret och bonad trä, 1800-talets 2 hälft, i form av golvur,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Smörstämpel, skuret trä, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5 delar allmogeföremål, 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Trygg, Carl Johan samt okänd konstnär, skulpturer, 2 st skuret och delvis bemålat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Prydnadspistoler, 3 st, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Missale, pergament, antagligen 1600-tal, illuminerad anfang,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Adventsljusstake, svärtat smide, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstake till 7 ljus, svärtat smide,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kornischer, 2 st, förgyllt, bronserat och bemålat trä och stuck, Louis XVI-stil respektive nyrokoko,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Blunddocka, konstmassa och textil, Tyskland, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Väggplåtar, 1 par, driven koppar, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti julföremål: kyrka med inre belysning och kyrkobesökare,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Leksaksbil, litograferad plåt, SchucoTacho-Examico 4002,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Signerat fotografi, HMS Fylgias chef och officerare vid Sydamerikaresan 1927-28,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Litograferad översiktsbild över Halmstad, "Halmstad från luften",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strüwer, Ardy, efter honom, offsetposter, Fotbolls EM 1992,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK