Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,
346
POUCETTE (Nicola Ortis), olja, gatuscen,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,
348
Warhol, Andy, efter honom, offset, "Shot orange Marilyn" efter original från 1964,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?),
349
Dalí, Salvador (efter honom?), färglito, Le Rêve (Revé?),
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Fredrikson, Harald, olja, landskap
351
Fredrikson, Harald, olja, landskap
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fredrikson, Harald, olja, stilleben
352
Fredrikson, Harald, olja, stilleben
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Manner, Mariana, etsning, "Berg - besvuret"
353
Manner, Mariana, etsning, "Berg - besvuret"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Göransson, Bror, olja, stilleben med pipa
354
Göransson, Bror, olja, stilleben med pipa
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Persson, Ove, olja, fåglar
357
Persson, Ove, olja, fåglar
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
358
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
359
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd holländsk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, fiskare,
362
Okänd holländsk (?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, fiskare,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
363
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
364
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964",
365
Ängkvist, Olle, blandteknik, "Draperiskiss till Tolvskillingsoperan, Stadsteatern, Stockholm 1964",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
366
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
371
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
372
Krumlinde, Olof, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
373
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
386
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
388
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
389
Carlborg, Rudolf, akvarell, tårtkalas i 1800-talsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
390
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm,
393
Miniatyrer, 2 st, 1 akvarell 17-1800-tal, mansporträtt, 5 x 3,5 cm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand,
417
Grovens, Harald, blandteknik, fiskare på strand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
418
Andersson, Ragnar, olja, "Höstdag",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
424
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hellsing, Dag Björn, olja, landskap,
430
Hellsing, Dag Björn, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
445
Tretchikoff, Vladimir, färgoffset, Woman of Ndebele,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",
446
Grandin, Svän, olja, "Sommarbild",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
449
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
450
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, färglitografier, 3 st,
454
Norrman, Lars, färglitografier, 3 st,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bok, Salvius, Lars, Sveriges Ridderskaps och Adels Wapen Bok,
458
Bok, Salvius, Lars, Sveriges Ridderskaps och Adels Wapen Bok,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bok, Dahlberg, Erik, "Suecia Antiqua et Hodierna" med förklarande textdel, sammanbunden med Burman, Georg von & Fischer Abraham, "Prospecter...."
459
Bok, Dahlberg, Erik, "Suecia Antiqua et Hodierna" med förklarande textdel, sammanbunden med Burman, Georg von & Fischer Abraham, "Prospecter...."
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
461
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Broberg, Iwan, olja, landskap,
462
Broberg, Iwan, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
463
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
464
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
466
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
469
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skagh, Henrik, olja, lada,
481
Skagh, Henrik, olja, lada,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959,
482
Erixson, Sven "X:et", färglito, "två flickor"1959,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
483
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet I",
484
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet I",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
485
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglitografi, "Det gamla stenbordet"
486
Olson, Axel, färglitografi, "Det gamla stenbordet"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
487
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olsson, Bengt, färglitografi, komposition,
488
Olsson, Bengt, färglitografi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.