Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
107
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
110
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
111
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
115
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bülow, Agnes von, olja, marin,
117
Bülow, Agnes von, olja, marin,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
119
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Avslutad
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
120
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
129
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
131
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
133
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
134
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
135
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
136
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
137
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
140
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
141
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
144
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, Molekyler i landskap,
145
Thorén, Esaias, färglito, Molekyler i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
148
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, pojke med fickur,
149
Okänd konstnär, 1800-talets slut, pojke med fickur,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
150
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
151
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
157
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Broberg, Iwan, olja, landskap,
159
Broberg, Iwan, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
160
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,
166
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
167
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
168
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
169
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
170
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Carlsson, Arvid, blyets, sittande akt,
173
Carlsson, Arvid, blyets, sittande akt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, komposition med katt,
174
Rehnquist, Bonnie, olja, komposition med katt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
175
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
176
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
177
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
179
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
181
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, "Fiske Falkenberg",
182
Rehnquist, Bonnie, olja, "Fiske Falkenberg",
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Collin, Alfred, olja, "Lots tages ombord",
183
Collin, Alfred, olja, "Lots tages ombord",
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
192
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
193
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
212
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
215
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
219
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
223
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
224
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
225
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
226
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.