Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
224
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
225
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
226
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Debucourt, Louis Phillippe, kopparstick, handkolorerat, Napoleon I,
233
Debucourt, Louis Phillippe, kopparstick, handkolorerat, Napoleon I,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
234
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
243
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Bjurström, Pära, olja, vilande akt,
244
Bjurström, Pära, olja, vilande akt,
Slutpris300 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna,
245
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, flöjtspelande kvinna,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
249
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
250
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
253
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
254
Okänd konstnär, möjligen Indien, 1900-tal, olja på guldgrund, blomsterstilleben,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
259
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben,
267
Nordberg, Olle, olja, fågel med fisk i näbben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
268
De Passe, Crispin efter Goltzius, Hendrick, kopparstick 1 par, Pyramus och Thisbe respektive Atalanta och Meleager,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
270
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
271
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
272
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
273
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
275
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna",
276
Baques, Josep, färglito, "Stilleben med kvinna",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild,
277
Hasegawa, Shoichi, färgetsning, stadsbild,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
278
Qvarsebo, Mikael, färglito, komposition, med kvinna,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skagh, Henrik, olja, lada,
290
Skagh, Henrik, olja, lada,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
291
Ångsäter, Hans, olja, "Sommarpynt",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
292
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Geert, Edith, olja, blomsterstilleben,
293
Geert, Edith, olja, blomsterstilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berglund, Frihiof, olja, motiv från Hadrianus villa utanför Rom,
294
Berglund, Frihiof, olja, motiv från Hadrianus villa utanför Rom,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
295
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ambe (Johansson), Gustaf, olja, "Från Malagakusten",
296
Ambe (Johansson), Gustaf, olja, "Från Malagakusten",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",
297
Berggren, Jim, färglito, "Envig i eld och sand",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd rysk konstnär, olja, surrealistisk komposition,
298
Okänd rysk konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
301
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
302
Hou, Axel, olja, dimma över Julsö med Himmelbjergtornet till höger,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, italienskt (?) fiskarpar på strand,
303
Okänd konstnär, akvarell, italienskt (?) fiskarpar på strand,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
304
Schaldemose, Eyvind, olja, "Ungdom i byn",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
305
Deleuran, Otto, olja, stadsbild,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
309
Elfgren, Helena, färgetsning, "Samtal om natten",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
314
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
328
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
329
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
331
Ericson, Johan, olja, skogsinteriör med kvistsamlande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
340
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Alvar, Suñol, färglito, komposition,
341
Alvar, Suñol, färglito, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
342
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
363
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, färglito, komposition,
364
Jansson, Rune, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
365
Jansson, Rune, färglito, komposition, "Blått hörn",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.