Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
378
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
388
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
389
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
402
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
403
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Knage, V, olja, stilleben,
404
Knage, V, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning,
414
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
418
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
419
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
420
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
421
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
422
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dehlö, Ture, olja, "I köket",
427
Dehlö, Ture, olja, "I köket",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
428
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
442
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
455
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja, komposition med växter, oval form
456
Qvarsebo, Michael, olja, komposition med växter, oval form
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
457
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Josefsson, Jörgen, olja, komposition,
458
Josefsson, Jörgen, olja, komposition,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
460
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
461
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
463
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bergman, Oskar, färglito, skärgårdslandskap,
464
Bergman, Oskar, färglito, skärgårdslandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
467
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, pastell, marin,
468
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårplöjning,
475
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårplöjning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
476
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
477
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
478
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
487
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
488
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
489
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist,
490
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Lars, olja, klippor Brandts vik, Söndrum
491
Johansson, Lars, olja, klippor Brandts vik, Söndrum
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Lars, olja, kustlandskap Glassvik, Steninge
492
Johansson, Lars, olja, kustlandskap Glassvik, Steninge
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets slut, oljemålningar 1 par, porträtt, man respektive kvinna,
496
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets slut, oljemålningar 1 par, porträtt, man respektive kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
507
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
525
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
545
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
546
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
554
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
555
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, poster, litograferad,
564
Lindström, Bengt, poster, litograferad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
565
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, två systrar,
571
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, två systrar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
584
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
587
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
588
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.