Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY,  vas, glas, "Pompadour", design 1967,
586
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, vas, glas, "Pompadour", design 1967,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Glasservis, 42 delar, slipad dekor,
589
Glasservis, 42 delar, slipad dekor,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti glas, 42 delar, snarlika modeller, slipad dekor
594
Parti glas, 42 delar, snarlika modeller, slipad dekor
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
600
Okänd designer, antagligen för Barovier & Toso, Murano, skulptur, glas, stående fågel,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
601
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Murano, 1900-talets mitt, vas, tunnväggigt glas,
602
Okänd designer, möjligen Murano, 1900-talets mitt, vas, tunnväggigt glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
618
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
646
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, blåglaserat stengods, guldfasan,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti glas; 9 whiskyglas Orrefors Erik, design Olle Alberius,
648
Parti glas; 9 whiskyglas Orrefors Erik, design Olle Alberius,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
652
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, Reptil Carrara,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
653
Okänd designer, antagligen för Sandvik, skål, bruntonat sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
658
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gustavsberg, 1900-talets mitt, vas, harpälsglaserat stengods,
663
Okänd designer för Gustavsberg, 1900-talets mitt, vas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
664
Vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld dekor av Shimatzu Mon och sittande samuraj,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
665
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sockerskål med lock och underfat, flintgods, Minton,
667
Sockerskål med lock och underfat, flintgods, Minton,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
668
Matkärl, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908),
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, glas,
674
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, glas,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, golvvas/flaska, glas,
675
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, golvvas/flaska, glas,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
676
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, porslin, 2 par + 3 udda,
677
Ytterkrukor, porslin, 2 par + 3 udda,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
678
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Siamesisk tempeldanserinde", modellnummer, 1125,
685
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Siamesisk tempeldanserinde", modellnummer, 1125,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
689
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Karaff, slipad kristall med silvermontage,
696
Karaff, slipad kristall med silvermontage,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods på smidessockel, komposition med kvinna och äpple,
698
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods på smidessockel, komposition med kvinna och äpple,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lockurna, porslin, Capo-di-Monte, 1900-tal, heltäckande polykrom bemålning,
699
Lockurna, porslin, Capo-di-Monte, 1900-tal, heltäckande polykrom bemålning,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
707
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
760
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma",
773
Lindberg, Stig för Gustavsberg, form samt 2 grytor med lock, brunglaserat stengods, "Terma",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 25 delar flintgods;  thekanna, mjölkkanna, tallrikar mm, Blå Eld,
776
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 25 delar flintgods; thekanna, mjölkkanna, tallrikar mm, Blå Eld,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
4 delar porslin, Rörstrand, 1950-tal; gryta med lock Marina, skål Picknick, karott Pomona samt kanna Filippa
777
4 delar porslin, Rörstrand, 1950-tal; gryta med lock Marina, skål Picknick, karott Pomona samt kanna Filippa
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",
778
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservisdelar, 26 st, "Corona",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gellerstedt, Staffan, egen verkstad, skål på fot, glas,
781
Gellerstedt, Staffan, egen verkstad, skål på fot, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Orrefors, vinglas,
785
Okänd designer för Orrefors, vinglas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, gjutet glas, "Midsommardansen",
786
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, gjutet glas, "Midsommardansen",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, "Avena",
787
Wirkkala, Tapio för Iittala, vas, gjutet glas, "Avena",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
788
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat, porslin, i form av fisk,
790
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat, porslin, i form av fisk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor,
792
Ytterfoder, flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, polykrom och förgylld dekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
793
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnummer 1633 respektive 1635, polykrom underglasyrdekor,
796
Figuriner 1 par, porslin, B&G, Optimisten och Pessimisten, modellnummer 1633 respektive 1635, polykrom underglasyrdekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olympica; minnesmugg, flintgods, Rörstrand, Olympiska Spelen i Stockholm 1912,
798
Olympica; minnesmugg, flintgods, Rörstrand, Olympiska Spelen i Stockholm 1912,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",
803
Örnberg, Anna för Strömbergshyttan, vas, glas, "Pisa",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
806
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,
811
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
812
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
814
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.