Laddar...
Augustiauktion
Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
449
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
459
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
460
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
461
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
467
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
468
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
469
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
478
Andersson, Ragnar, olja, "Morgonljus",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
479
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
485
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
525
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
532
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
533
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
550
Lindström, Kaj Alexander, akryl på papp, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
565
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
587
Lindström, Bengt, poster, litograferad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
588
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
598
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
603
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Trädskugga II"
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
621
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
622
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
623
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
624
Van Merlen, Jacques efter Le Pautre, Jean, kopparstick, Bacchi triumf,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
630
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
631
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
632
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
633
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
634
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
635
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
636
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
637
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
638
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
643
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
645
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
656
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
660
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
661
Rex, Göte, olja, på perrongen,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
662
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
673
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
679
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
693
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, blyerts och tusch, italiensk åsna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
716
Furio, Salvador för Lladró, skulptur, bemålat porslin, Bison,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
717
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
718
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Niederlande", Nürnberg 1816,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
719
Norryd, Mats, gouache, The end of all things - ur Sagan om ringen,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
721
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
741
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
742
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.