Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
449
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
459
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
460
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
461
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap,
467
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus,
468
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
469
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, "Morgonljus",
478
Andersson, Ragnar, olja, "Morgonljus",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
479
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
485
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
525
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
532
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
533
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindström, Kaj Alexander, akryl på papp, figurkomposition,
550
Lindström, Kaj Alexander, akryl på papp, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
565
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, poster, litograferad,
587
Lindström, Bengt, poster, litograferad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
588
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
598
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Trädskugga II"
603
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Trädskugga II"
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
621
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
622
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
623
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Van Merlen, Jacques efter Le Pautre, Jean, kopparstick, Bacchi triumf,
624
Van Merlen, Jacques efter Le Pautre, Jean, kopparstick, Bacchi triumf,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
630
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
631
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
632
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
633
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
634
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
635
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
636
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
637
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
638
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
643
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
645
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
656
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
660
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rex, Göte, olja, på perrongen,
661
Rex, Göte, olja, på perrongen,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
662
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
673
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
679
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, blyerts och tusch, italiensk åsna,
693
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, blyerts och tusch, italiensk åsna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Furio, Salvador för Lladró, skulptur, bemålat porslin, Bison,
716
Furio, Salvador för Lladró, skulptur, bemålat porslin, Bison,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
717
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Niederlande", Nürnberg 1816,
718
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Niederlande", Nürnberg 1816,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Norryd, Mats, gouache, The end of all things - ur Sagan om ringen,
719
Norryd, Mats, gouache, The end of all things - ur Sagan om ringen,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
721
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
741
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
742
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.