Laddar...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Avslutad
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
869
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, herde i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ekwall, Knut, tuschlavering, kälkåkning,
870
Ekwall, Knut, tuschlavering, kälkåkning,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Oswald, John H, olja, "Scheveningen Boats",
871
Oswald, John H, olja, "Scheveningen Boats",
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
872
Uhrdin, Sam, olja, flicka med sjalett,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
873
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, olja, Lapporten,
874
Brandt, Carl, olja, Lapporten,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,
875
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Rullbandspelare, Revox A 77
876
Rullbandspelare, Revox A 77
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti rullband, 1 låda,
877
Parti rullband, 1 låda,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, soffa, brun läderklädsel,
878
Okänd dansk designer, soffa, brun läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstolar, ett par, skuren och bonad bok med grön klädsel,
879
Armstolar, ett par, skuren och bonad bok med grön klädsel,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
880
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spelbord, bonad bok med filtklädd skiva,
881
Spelbord, bonad bok med filtklädd skiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bord, skuret och svärtat trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm,
882
Bord, skuret och svärtat trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av drake mm,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar 4 st, alm och bok
883
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, stolar 4 st, alm och bok
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
884
Skulptur, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, nattygsbord, ek, "Casino"
885
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, nattygsbord, ek, "Casino"
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, förvaringsmöbel, ek, "Casino",
886
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Tingströms/Bra Bohag, förvaringsmöbel, ek, "Casino",
Slutpris3 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för IRE Möbler, Skillingaryd,  1960-70-tal, fåtöljer, 4 st, kromat stål med rosa läderklädsel,
887
Okänd designer för IRE Möbler, Skillingaryd, 1960-70-tal, fåtöljer, 4 st, kromat stål med rosa läderklädsel,
Slutpris3 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft,
888
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske,
889
Golvvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början, blå underglasyrdekor av fågel i törnbuske,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
890
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Cederberg, Eric, olja, stilleben,
891
Cederberg, Eric, olja, stilleben,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Vippbord, alrotsfanerad skiva på bonad fot, etikettsignerat av Lindell, Lars Eric (verksam i Köping 1818-43)
892
Vippbord, alrotsfanerad skiva på bonad fot, etikettsignerat av Lindell, Lars Eric (verksam i Köping 1818-43)
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Thaddeus Jones, Henry, olja, porträtt av ung dam med gul ros,
893
Thaddeus Jones, Henry, olja, porträtt av ung dam med gul ros,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Swensson, Christian Frederik, olja, fiskebåtar till havs,
894
Swensson, Christian Frederik, olja, fiskebåtar till havs,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Kaminur med slag, förgylld metall och svart marmor, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
895
Kaminur med slag, förgylld metall och svart marmor, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Beckeman, Knut, akvarell, byggnader i landskap,
896
Beckeman, Knut, akvarell, byggnader i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tolstoy, Alexander, olja, sittande akt,
897
Tolstoy, Alexander, olja, sittande akt,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
898
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par, aluminium med blå textilklädsel, "Mondo",
899
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, armstolar, 1 par, aluminium med blå textilklädsel, "Mondo",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 3 st, teak,
900
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, hyllsektioner, 3 st, teak,
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
901
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffa, ljus björk med svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
902
Soffa, ljus björk med svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skivspelare, Garrard 401
903
Skivspelare, Garrard 401
Slutpris5 500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C,
904
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sadelväska, så kallad Khorgin,
905
Sadelväska, så kallad Khorgin,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sadelväska, så kallad Khorgin,
906
Sadelväska, så kallad Khorgin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft,
907
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, Kelim,
908
Matta, Kelim,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tältväska, så kallad Chuval,
909
Tältväska, så kallad Chuval,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Prins Eugen, akvatint, "Molnet" ur Ord och Bild 1936,
910
Prins Eugen, akvatint, "Molnet" ur Ord och Bild 1936,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
911
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
912
Wanscher, Ole för P Jeppesens möbelfabrik, matbord, mahogny, Rungstedlund,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
913
Corneille, (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färglitografier, 2 st, kvinna och fågel respektive kvinna, fågel och katt,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
914
Salongsbord, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, oval skiva,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt,
915
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Täbriz, korkull med silkeinslag,
916
Matta, old Täbriz, korkull med silkeinslag,
Slutpris5 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.