Laddar...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors,  ölsejdlar, 10 st, grönt glas med bubblor
821
Orup, Bengt för Johansfors, ölsejdlar, 10 st, grönt glas med bubblor
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
822
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
823
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
824
Vinkoppar, 3 st, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Läkarväska, läder med metallbeslag,
825
Läkarväska, läder med metallbeslag,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wickström, Åke, olja, bröllop,
826
Wickström, Åke, olja, bröllop,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal,
827
Golvvas/kanna, glaserat lergods, Carstens Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
828
Damarmbandsur, förgyllt stål med svart läderrem, Certina Good Time,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond,
829
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, dekor av luftbubblor mot delvis blå fond,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
830
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
831
Sundberg, Kjell, färglito, Bondauktion,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Glasservis, cirka 55 delar, Glassliperiet Kosta,
832
Glasservis, cirka 55 delar, Glassliperiet Kosta,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Studio Laurana, Italien, väggur, emaljerad metall
833
Okänd designer för Studio Laurana, Italien, väggur, emaljerad metall
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, byrå, mahogny på benställning i bok, dekor av vågor,
834
Okänd designer, 1950-tal, byrå, mahogny på benställning i bok, dekor av vågor,
Slutpris7 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Otter, Max, tillskr, olja, marin, sign Otter,
835
Otter, Max, tillskr, olja, marin, sign Otter,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Oidentifierad konstnär, sekelskiftet 1900, olja, by med väderkvarn
836
Oidentifierad konstnär, sekelskiftet 1900, olja, by med väderkvarn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, pelarbord, trä med Perstorpskiva,
837
Okänd designer, 1950-60-tal, pelarbord, trä med Perstorpskiva,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok,
838
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak och bonad bok,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, krom och svartlackerad metall,
839
Okänd designer, 1950-60-tal, möjligen Koch & Löwy för OMI, golvlampa, krom och svartlackerad metall,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
840
Golvlampfot, bonad ek och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900,
841
Docka, så kallad karaktärsdocka med bisquithuvud, Porzellanfabrik Burggrub, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
842
Herrmann, C C, skål, sterlingsilver, så kallad Skönvirkestil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
843
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti Blue-Ray-filmer,
844
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
845
Öhman, Martin, egen verkstad, skål, sterlingsilver, geometrisk dekor,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
846
Snusdosa, silver, transition, senbarock-rokoko, 1700-talets mitt, profilerad form med dekor av knäckar,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
847
Okänd(a?), konstnär för Bergdala, 3 delar konstglas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
848
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
849
Skål, porslin, Kina, Zhangzhou (Swatow), 1700-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
850
Luktdosa, så kallat hovedvandsaeg, silver, antagligen Danmark, 1700-talets mitt, krönt hjärtformad,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
851
Stolar, 6 st, skuren valnöt, George III-stil, England, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
852
Sverrisdottir, Pia Rakel, skålfat, svart glasmassa, etsad dekor av kaskelot,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Nain,
853
Matta, old/semiantik Nain,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Pakistan,
854
Matta, old/semiantik Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
855
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, lackerad metall med tre böjliga ljusarmar
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rökbord, ek och rotting, oktagonal skiva
856
Rökbord, ek och rotting, oktagonal skiva
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kol/kokshämtare, koppar och mässing,
857
Kol/kokshämtare, koppar och mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Klaffbord, bonad ek, möjligen England, George II, 1700-talets 1 hälft,
858
Klaffbord, bonad ek, möjligen England, George II, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jörgensen, Erik, soffa, orange textilklädsel på metallben, modell EJ-220,
859
Jörgensen, Erik, soffa, orange textilklädsel på metallben, modell EJ-220,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Richter, Sigrid för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Eden, design 1960,
860
Richter, Sigrid för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, Eden, design 1960,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
861
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter,
862
Nylund, Gunnar, skålfat, brons, dekor av fiskar och vattenväxter,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
863
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
864
Skoglund, Gustaf, olja, "Bäckaskog I",
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
865
d'Asque de Coupet, Amélie, tillskriven, pastell, mansporträtt,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
866
Okänd konstnär, olja, byggnader vid kvarndamm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
867
Ericson, Johan, olja, bohusländskt kustparti med hus,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
868
Johansson, Lars (Lasse), olja, "Vid havets närhet",
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.