Laddar...
Sommarauktion
Visning:
Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
773
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
774
Okänd designer för Laholmskeramik, bordslampa
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
775
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta".
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
776
Quistgaard, Jens Harald för Richard Nissen, Langå, fruktbord, teak,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
777
Östervig, Kurt för Jason, soffbord, teak,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
778
Okänd designer för Glas & trä Hovmantorp, spegel, teak
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
779
Ahlström, Stig, Kock, Clas & Bylund, Lars för Ateljé Lyktan, Åhus, golvlampa, svart resp vitlackerad metall, Skarabé,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
780
Schou, Werner, taklampa, mässing, "Coronell Elektro"
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
781
Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
782
Sadelväska, så kallad Khorgin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
783
Gästbok, palisander med intarsia, Danmark, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
784
Okända designers, halssmycken, 2 st, svart gummi respektive läder med montage i sterlingsilver,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
785
Penselvas, porslin, Kina, Qing/republik, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
786
Okänd designer för A&B, Lundtofte Danmark, salt/pepparströare, 4 st, rostfritt stål och teak,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
787
Skvallerspegel, grålackerad metall och plåt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
788
Skvallerspegel, svartlackerad plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
789
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
790
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
791
Rohac, Richard, figurin, delvis patinerad brons, afrikansk krigare,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
792
Okänd engelsk designer, 1900-talets mitt, bordsur, förgylld brons och glas, Zoodiacen,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
793
Okänd designer, 1950-tal, vägghylla, teak
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
794
Oppenheimer, Johnny, olja, komposition med fisk
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
795
Dahl, Peter, serigrafi, komposition med kvinna
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
796
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas
Slutpris250 SEK
Värdering500 - 600 SEK
797
Johansson, Sven, olja, motiv med båtar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
798
Jordglob, Dr Neuse, mellankrigstid, import Svenska Bokhandelscentralen,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
799
Bordslampa, metall med blyglasskärm, så kallad Tiffanylampa, Cottex,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
800
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, oscariansk, dekor av lagerkvistar samt porträtt av Kronprinsessan (sedermera Drottning) Viktoria under svensk kronprinskrona,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
801
Altermann, Horst, olja, parforcejakt,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
802
Okänd konstnär, olja, vandrare i vinterskog,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
803
Okänd konstnär, olja, mansporträtt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
804
Schmutzer, Ferdinand, etsning, "Näherin am Fenster"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
805
Okänd japansk (?) konstnär, gouache, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
806
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skål, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
807
Nording, William, olja, landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
808
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
809
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
810
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
811
Makeig Jones, Daisy för Wedgwood, skål, lysterglaserat flintgods, oktogonal form,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
812
Torrestad, Olle, egen verkstad, Kalmar, ring, silver med cabochonslipad månsten,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
813
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
814
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
815
Ljusstakar, ett par, silver
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
816
Cykel, Crescent Kebne, 24 vxl
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
817
Wennström, Berndt, olja, I gathörnet
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
818
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat chamotterat stengods, Spectra,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
819
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla marmorskivor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
820
Jordglob med invändig belysning, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.