Laddar...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Avslutad
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
725
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
726
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
727
Lütken, Per för Royal Copenhagen/Holmegaard, skålar, 2 st, kristall, "Musling",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, antik Turkmen,
728
Matta, antik Turkmen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft,
729
Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Saddlebag, semiantik Persisk,
730
Saddlebag, semiantik Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brandes, Peter, färglito, komposition, ur "Au hasard, UBU, Gare st. Lazare" 1979,
731
Brandes, Peter, färglito, komposition, ur "Au hasard, UBU, Gare st. Lazare" 1979,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hansen, Björn T(age), färglito, "Leda",
732
Hansen, Björn T(age), färglito, "Leda",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Compard, Emile, olja, komposition,
733
Compard, Emile, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,.
734
Pryn, Harald, olja, blomsterstilleben,.
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Yoshihara, Utagawa, efter honom, träsnitt, "Beauty Parade",
735
Yoshihara, Utagawa, efter honom, träsnitt, "Beauty Parade",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Draner, Jules Renard, litografier, 2 st, handkolorerade, sekelskiftet 1900,
736
Draner, Jules Renard, litografier, 2 st, handkolorerade, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver,
737
Broscher, 4 st, hänge samt 1 par örhängen, silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 58, barockstil, 1900-talets början,
738
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 58, barockstil, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, 1900-talets början,
739
Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk (?) designer, arbets/konferensbord, körsbär och svärtat trä på svärtade stålben,
740
Okänd dansk (?) designer, arbets/konferensbord, körsbär och svärtat trä på svärtade stålben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
741
Offerskål, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrikar, 2 st, fajans, 17-1800-tal,
742
Tallrikar, 2 st, fajans, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
743
Tallrik, djup, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900,
744
Väggplåtar/prydnadsfat, 1 par, driven koppar, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fat, 2 st, fajans, 1700-tal, dekor av växter respektive fåglar mm i koboltblått,
745
Fat, 2 st, fajans, 1700-tal, dekor av växter respektive fåglar mm i koboltblått,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
746
Okänd designer för Asko, soffbord, vit laminatskiva på fyrdelad metallfot,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Saz (Baglama), intarsiainlagt trä, Turkiet 1900-talets slut,
747
Saz (Baglama), intarsiainlagt trä, Turkiet 1900-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gitarr, trä med intarsia, Yamaha G-240,
748
Gitarr, trä med intarsia, Yamaha G-240,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
749
Nylund, Anita för JIE, syltburk, flintgods med teaklock, Söta Susies Syltbod,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
750
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, skuret trä, Nordtyskland, Louis XV, 1700-talets mitt,
751
Stolar, ett par, skuret trä, Nordtyskland, Louis XV, 1700-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Avslutad
Kofoed Larsen, Ib för OPE, fåtölj, teak med svart läderklädsel, "Sälen", 1950-60-tal,
752
Kofoed Larsen, Ib för OPE, fåtölj, teak med svart läderklädsel, "Sälen", 1950-60-tal,
Slutpris40 000 SEK
Värdering14 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 1 hälft,
753
Vinglas, så kallat frimurareglas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus,
754
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja,
755
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olsson, Karin, gouache, landskap,
756
Olsson, Karin, gouache, landskap,
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
757
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
758
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
759
Cadovius, Poul, hyllsystem, palisander, Royal System, design 1948,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sabel, Tyskland, 1900-talets första hälft
760
Sabel, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal,
761
Brandspruta, koppar och trä, 18-1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Halvmodel, skuret trä, "Endeavour", monterad på platta,
762
Halvmodel, skuret trä, "Endeavour", monterad på platta,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
763
Laine, Jorma för Turun Hopea Åbo (Turku), hängsmycke med kedja, silver,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,
764
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Fat, 2 st, tenn, Frankrike 17-1800-tal, profilerad brätte med dubbla förstärkningsräfflor,
765
Fat, 2 st, tenn, Frankrike 17-1800-tal, profilerad brätte med dubbla förstärkningsräfflor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
766
Mycket stort parti, delvis äldre mynt, Sverige och utland,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jakt/signalhorn, kohorn med mässingsbeslag, Danmark, 1900-talets mitt,
767
Jakt/signalhorn, kohorn med mässingsbeslag, Danmark, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
768
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
769
Okänd designer för AB Wilhelm Harbeck Lidingö, armband, silver,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line,
770
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
771
Cadovius, Poul, hyllsystem, teak, Royal System, design 1948,
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljunggren, Reinhold, färglitografier, 3 st, landskap,
772
Ljunggren, Reinhold, färglitografier, 3 st, landskap,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.