Sommarauktion
- DiverseRensa filter
958
Väggspegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
961
Stort parti LP-skivor, pop och rock,
Slutpris2 800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
963
Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
964
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
965
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
967
Okänd designer för Ystad Metall, kandelabrar för 2 ljus, 1 par, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
968
CD-ställ/hylla, trä,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
974
Spegel, delvis svärtad valnöt, oscariansk sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
975
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
977
Väggspegel, bonat trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
988
Damfickur, silver, sekelskiftet 1900, dia 3 cm,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
991
Okänd amerikansk designer, askfat, patinerad metall och brunt glas, dekor av dam i baddräkt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
994
Nilsson, Sigvard för Söwe Konst, Sövestad, bricka, teak, 1950-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
996
Sidenslipsar, 7 st, Pierre Cardin, Brioni mm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
998
Reservoirpennor, 1 par, plast och metall, Parker,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1001
Manschettknappar, 4 par, metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
1009
Sparbössa (!), horn med kopparmontage, sekelskiftet 1900
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1011
Tidskrift, Life, 19 oktober 1964, reportage om Kennedymordet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
1024
Besticksuppsättning, nysilver, svensk spetsig,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
1026
Mangelkorgar, 2 st samt korg med lock, rotting
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1031
Trofé, uppstoppad fasantupp (Phasianus colchicus) på sockel,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1032
Verktygsväska, plåt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1033
Spegel, bronserad konstmassa, gustaviansk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1034
Sidenscarf, Christian Dior,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1036
Trådlösa hörlurar, SONY WH-CH 710N,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1043
Väggspegel, skuret och bronserat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1045
Trädgårdsurna, svärtat gjutjärn, m1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
1054
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1056
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1057
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
1065
Jordglob med belysning, Columbus, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
1066
Jordglob med belysning, Räths Politiska, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK