Laddar...
Sommarauktion
Visning:
Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
402
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
443
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
446
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
464
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
468
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
488
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
489
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
501
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
502
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
503
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
504
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
505
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
508
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
510
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
511
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
512
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
513
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
514
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
515
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
531
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
532
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
533
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
534
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
535
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
547
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
557
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
559
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
571
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
572
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
612
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
645
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
651
Wiedh, Leonard, oljemålningar, 1 par, kustparti i storm respektive flicka vid vattendrag,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
654
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
655
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
656
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
660
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
663
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
666
Linderholm, Lena A, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
669
Höglund, Karl, färglito, sommarvals,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
670
Qvarsebo, Mikael, olja, "Abstraktion"
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
671
Rex, Göte, olja, blomsterhandel,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
676
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
679
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
691
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
698
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
702
Stoopendahl, Mosse, olja, bofinkar i träd,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
703
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, duellscen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
705
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.