Laddar...

Sommarauktion

Visning:

Fredag 25/6 klockan 11.00 - 14.00, lördag 26/6 klockan 10.00 - 17.00, söndag 27/6 klockan 12.00 - 16.00

Sommarauktion
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
402
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Anna",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
443
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
446
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
464
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
468
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
488
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
489
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
501
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
502
Jonson, Sven, färglito, "Elegeisk afton",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
503
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
504
Olson, Erik, färglito, "Oberoende",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
505
Olson, Axel, etsning, "Vit vila".
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
508
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
510
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
511
Hydman-Vallien,Ulrica, färglito, komposition med kvinna och fåglar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
512
Månsson, Mats, olja, "Flugan X",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
513
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
514
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinnoporträtt, diptyk,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
515
Qvarsebo, Mikael, olja, "Landskap",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
531
Jonson, Sven, färglito, "Aniara",
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
532
Mörner, Stellan, färglito, teaterscen,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
533
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
534
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
535
Okänd fransk konstnär, olja, stadsbild med CV2:a,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
547
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
557
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
559
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
571
Matta, Roberto, färgetsning, "8 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
572
Matta, Roberto, färgetsning, "10 am", ur serien "L'arc, obscure des heures",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
612
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
645
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wiedh, Leonard, oljemålningar, 1 par, kustparti i storm respektive flicka vid vattendrag,
651
Wiedh, Leonard, oljemålningar, 1 par, kustparti i storm respektive flicka vid vattendrag,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
654
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
655
Wesselhöft, Birthe, olja, höns,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
656
Beerson, Andy (Anders Hansson), färgserigrafi, Bat-Chaplin,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
660
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
663
Rathsman, Siri, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Linderholm, Lena A, färglito,
666
Linderholm, Lena A, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Höglund, Karl, färglito, sommarvals,
669
Höglund, Karl, färglito, sommarvals,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, "Abstraktion"
670
Qvarsebo, Mikael, olja, "Abstraktion"
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rex, Göte, olja, blomsterhandel,
671
Rex, Göte, olja, blomsterhandel,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Papart, Max, färglito, komposition,
676
Papart, Max, färglito, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
679
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
691
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
698
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stoopendahl, Mosse, olja, bofinkar i träd,
702
Stoopendahl, Mosse, olja, bofinkar i träd,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, duellscen,
703
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, duellscen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
705
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.