Laddar...
618
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
633
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
634
Isvattenkanna, nysilver med bakelithandtag, Mappin & Webb,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
641
Kuverttallrikar, 11 st samt skålar, 7 st, teak, 1950-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
646
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
647
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
649
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
652
Hummergafflar, 18 st samt lockkarott, nysilver,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
704
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
705
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 73,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
712
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
713
Kaminur med slag, förgylld metall och svart marmor, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
714
Takampel, förgylld och bronserad metall samt bemålad plåt, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
717
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, senempire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
718
Vägglystrar till 3 ljus, 1 par, mässing med prismor, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
737
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
738
Ölback, bemålat trä, Carlsberg, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
740
Parti äldre smide; lås, fotbojor mm,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
741
Megafon, koppar och mässing, Kockums Mekaniska Verkstad,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
744
Mortel, hardwood med läderdetaljer,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
745
Käpp, skuren hardwood, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
746
Lanternor, 1 par, rödlackerad metall, 1900-talets början,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
753
Kakelplattor, 6 st 1700-tal, dekor av papegoja i starkeldsfärger,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
755
Golvur, bonad ek, Skottland, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
760
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
761
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
762
Takampel, rosatonat glas med mässingsmontage,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
767
Miniatyrtakampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
768
Takampel, mässing med bemålad glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
769
Takampel, mässing med grön, optikblåst glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
770
Okänd designer för Pallme-König & Habel (Glasfabrik Elisabeth), Kosten/Teplitz, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
771
Ljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna nr 58, barockstil, 1900-talets början,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
773
Takampel, mässing med grön glaskupa. så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
776
Skvallerspegel, grålackerad metall och plåt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
777
Okänd designer för Wilhelm Kralik Söhne, kakburk, glas med metallmontage,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
778
Gästbok, palisander med intarsia, Danmark, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
779
Skrivbordsuppsats, 2 delar, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
782
Kaminur, förgylld metall och alabaster, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
783
Okänd designer för A&B, Lundtofte Danmark, salt/pepparströare, 4 st, rostfritt stål och teak,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
784
Skrin, mässingsklätt trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
785
Skvallerspegel, svartlackerad plåt, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
792
Figurin, bemålad papier-maché, så kallad Commedia dell'Arte, Harlekin,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
793
Figurin, bemålad papier-maché, ängel,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
795
Lykta, brunmålat trä och glas, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
796
Parti fiskerullar; ABU, Victory mm,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
797
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
798
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000 C,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
799
Parti arkitektredskap;
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.