Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
176
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
177
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
178
Bolt, Niels Peter, pastell, blomsterstilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
179
Verid, Lucien, olja, Madonnan med Barnet,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,
182
Wallentin, Gunnar, olja, Mölle Fälad med Kullaberg i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon
183
Cederström, Gustaf, hans art, olja, karolinsk officer vid kanon
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar,
184
Ben Salem, Aly, tuschteckning, komposition med kvinnor och hästar,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,
185
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche,
186
Leidel, Jacobus Bartholoaeus efter Cazes, Pierre Jacques, etsning, Amor och Psyche,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
187
Kaufmann, Wilhelm, olja, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Lindberg, Robert, olja, interiör,
188
Lindberg, Robert, olja, interiör,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,
189
Okänd tunisisk konstnär, blandteknik, läsande man,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,
190
Henkelmann, Fredrik, olja, landskap med stenbro,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, färglito, "Lamentations of Jeremiah", ur Derrière le Miroir 1956,
226
Chagall, Marc, färglito, "Lamentations of Jeremiah", ur Derrière le Miroir 1956,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Avslutad
Miro, Juan, efter honom, litograferad poster, "Constellations" 1959
227
Miro, Juan, efter honom, litograferad poster, "Constellations" 1959
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Lundegård, Justus, tempera på litografi, "Gata i Arild" (St Arilds väg) 1897,
228
Lundegård, Justus, tempera på litografi, "Gata i Arild" (St Arilds väg) 1897,
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
238
Le Lorrain, Claude (egentligen Claude Gellée), hans art, 17-1800-tal, klassicerande hamnparti,
Slutpris5 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Johannesen, Arne, olja, landskap,
242
Johannesen, Arne, olja, landskap,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Krohg, Per, akvarell, "Fangeleiren, Kvenangen",
247
Krohg, Per, akvarell, "Fangeleiren, Kvenangen",
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Petersen-Svendsberg, Knud, olja, motiv från Dinan, Bretagne,
248
Petersen-Svendsberg, Knud, olja, motiv från Dinan, Bretagne,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, akvarellerad pennteckning, sittande pojkar,
249
Okänd konstnär, 1800-talets slut, akvarellerad pennteckning, sittande pojkar,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, stilleben med rosor,
250
Okänd dansk konstnär, 1800-tal, stilleben med rosor,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
251
Krause, Emil, olja, kvinna i trädgård,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer,
261
Hokusai, Katsushika, träsnitt, diptyk, mytologiska figurer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
270
Myhre, Vera, linoleumsnitt (?), "Akropolis",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
276
Sjödin, Margareta, blandteknik med collage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bojesen, Claus, färglito, komposition,
277
Bojesen, Claus, färglito, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,
278
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Togelius, Lilian, gouache, komposition,
280
Togelius, Lilian, gouache, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",
287
Schmidt, Christian Claudius Alexander, olja, "Furesøen ved Frederiksdal",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,
290
Andersen-Lundby, Anders, tillskriven, oljeskiss, kustparti med byggnader,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
299
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Utsikt Mot Stenshuvud",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadkomposition,
300
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadkomposition,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
308
Jerndorff, Poul, olja, motiv från Italien,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
309
Nielsen, Heinrich, olja, landskap från Husum,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
311
Hammerich, Magdalene, olja, gryningslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
352
Benard, Robert, kopparstick, 5 st med förklarande texter, Chaudronnier, Boursier, Coffretier, Malletier samt Bahutier,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
391
Henriksen, William, olja, italiensk innergård,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
392
Okänd konstnär, olja, sydländsk hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
O'Klein, Boris, färgakvatint, "Comme mon Maître", ur serien "Dirty dogs of Paris",
400
O'Klein, Boris, färgakvatint, "Comme mon Maître", ur serien "Dirty dogs of Paris",
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,
401
Okänd konstnär, blyerts, utsikt mot Mölle med Kullen i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft, porträtt av man i uniform, möjligtvis medlem av danska släkten (von ) Haffner,
402
Okänd konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft, porträtt av man i uniform, möjligtvis medlem av danska släkten (von ) Haffner,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",
410
Cordier, A efter Belanger, Louis, akvatint, handkolorerad, "Chute de Polhem a Trollhättan",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
411
Okänd konstnär, olja, italiensk (?) pojke på strand,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
413
Okänd konstnär, färgserigrafi med guldtryck, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
414
Olsson, Annmari, akvarell, "Det dolda rummet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
424
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, Halmstadmotiv,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kortspel,
425
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, kortspel,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.