Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Påskdagen den 4/4 klockan 16.
Visningen avhålls:
Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00
Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45
- DiverseRensa filter
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, så kallad lodregulator, valnöt, svärtat trä och pastellage, Gustav Becker, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aln- respektice centimeterstockar, 5 st, trä, 17-1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Käpp, trä och ben med mässingsbeslag, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spatserkäppar, 6 st, trä, 18-1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stort parti Blue-Ray-filmer,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, valnöt, så kallat droppur, Ansonia Brass & Copper,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Vägglampett, förgylld brons, 1800-talets slut, dekor av fabeldjur, akantus mm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Manschettknappar, 8 par, metall med stenar, Dyrberg-Kern,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Talja (?), skuret trä, antagligen allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Spatserkäppar, 4 st, trä, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golfklubba, hickory, William Gibson, Geo Duncan 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti kopparföremål, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dörr, skuret och bemålat trä med metallbeslag, Indien, 1900-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Stort parti örngott, cirka 65 st, John Lewis,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn, Edsbyverken 1997,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK