Laddar...

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Marsauktion del 2 (utrop 101-779)
Avslutad
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
508
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
510
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
512
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
525
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
528
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
535
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
547
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
556
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, skulptur, glas, stående giraff,
562
Lindstrand, Vicke för Kosta, skulptur, glas, stående giraff,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
563
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
564
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 50 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
565
Matservis, cirka 50 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
591
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, harpälsglaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Målerås, skål,  blågrön glasmassa, Malakit,
595
Englund, Eva för Målerås, skål, blågrön glasmassa, Malakit,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Målerås, vas,  blågrön glasmassa, Malakit,
596
Englund, Eva för Målerås, vas, blågrön glasmassa, Malakit,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods,
597
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, blåglaserat stengods,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
602
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
603
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
605
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna",
608
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Johanna",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
616
Okänd designer, skålar, 2 st, blå glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Edenfalk, bengt för Skruf, glasservis, 22 + 6 delar, grön glasmassa, "Allglas",
633
Edenfalk, bengt för Skruf, glasservis, 22 + 6 delar, grön glasmassa, "Allglas",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sundell, Britt Louise för Gustavsberg, matservis, brunglaserat stengods, Rustik, design 1956,
639
Sundell, Britt Louise för Gustavsberg, matservis, brunglaserat stengods, Rustik, design 1956,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, the- och matservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal,
642
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, the- och matservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,
654
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, glas och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Landberg, Nils för Orrefors, vas, slipad kristall, flicka i blåst,
668
Landberg, Nils för Orrefors, vas, slipad kristall, flicka i blåst,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
693
Bianconi, Fulvio för Venini Murano, skulptur, glas, stående fågel, design cirka 1954,
Slutpris7 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
694
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matservis, 95 delar, porslin, Limoges, jugend, sekelskiftet 1900,
701
Matservis, 95 delar, porslin, Limoges, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matservisdelar, 18 st, porslin, Fürstenberg, 1900-talets 2 hälft,
702
Matservisdelar, 18 st, porslin, Fürstenberg, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skålar, 2 st, kristall, Orrefors;
721
Skålar, 2 st, kristall, Orrefors;
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Höganäs, matservis, 48 delar, oxblodsglaserat stengods,
729
Okänd designer för Höganäs, matservis, 48 delar, oxblodsglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
733
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Alf, Elisabeth för Kolmården Design, fat, glas, handmålad dekor, Serie Line,
759
Alf, Elisabeth för Kolmården Design, fat, glas, handmålad dekor, Serie Line,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kuverttallrikar, 12 st, porslin, Thomas, 1900-talets 2 hälft,
762
Kuverttallrikar, 12 st, porslin, Thomas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, vas, porslin,
763
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Line, vas, porslin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Syltkrus, glaserat stengods, Göteborg, 1910-tal,
764
Syltkrus, glaserat stengods, Göteborg, 1910-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,
772
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 5 st, lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
773
Ytterkrukor, 5 st, lergods, bland annat Uppsala Ekeby,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stort parti jul- och minnestallrikar, porslin,
774
Stort parti jul- och minnestallrikar, porslin,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.